Aktualności

Okręgowy urząd górniczy powstaje w Gdańsku

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Minister środowiska Maciej Grabowski podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia okręgowego urzędu górniczego, który będzie sprawował kontrolę nad firmami górniczymi z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz obszaru morskiego RP. W spotkaniu uczestniczyli prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz geolog wojewódzki Michał Kowalski.

Powstanie Okręgowego Urzędu Górniczego ułatwi prowadzenie nadzoru nad 880 zakładami, które zajmujących się działalnością poszukiwawczo-wydobywczą m.in. dotyczącą złóż węglowodorów, także na obszarze Morza Bałtyckiego. Decyzja ta przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywanych kontroli i tym samym do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Minister środowiska Maciej Grabowski podpisuje rozporządzenie

– Prace poszukiwawcze prowadzone w ostatnich latach na Kujawach i Pomorzu oraz w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Bałtyku pokazały, że te tereny kryją pod ziemią jeszcze wiele skarbów – węglowodory konwencjonalne, sól kamienną i potasowo-magnezową, gaz łupkowy, od niedawna wiemy, że także tzw. gaz zamknięty. Cieszę się więc, że owy urząd górniczy powstaje w Gdańsku. Dzięki temu nadzór nad przedsiębiorcami górniczymi będzie skuteczniejszy – powiedział minister środowiska Maciej Grabowski.


Na zdjęciu: dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Piotr Kaczyński,
geodeta wojewódzki Michał Kowalski, minister środowiska Maciej Grabowski
oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Od poniedziałku ma ruszyć nabór na stanowiska pracy w nowej siedzibie, a do końca roku jednostka ma już w pełni funkcjonować z nowym zespołem, na który zaplanowano 16 etatów. Kierownictwo nad Urzędem ma objąć Lidia Król, która obecnie jest zastępcą dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie. 

 

ML
Fot. Sławomir Lewandowski 

view szablon artykułu