Aktualności

Kampania społeczna Przejrzyj Chłoniaka

$image_alt

Rozpoczęła się emisja kampanii społecznej Przejrzyj Chłoniaka, opracowanej przez laureatki 7. edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży Mam Haka na Raka. Projekt został wybrany spośród kilkudziesięciu koncepcji kampanii, dotyczących profilaktyki onkologicznej dedykowanych tym razem nowotworom układu chłonnego – chłoniakom. Już niebawem zwycięską kampanię gdańskich uczennic zobaczy cała Polska.

Po wielu miesiącach edukowania społeczeństwa przez młodzież w zakresie profilaktyki nowotworowej, rozpoczął się finalny etap 7. edycji Mam Haka na Raka – medialna emisja kampanii społecznej Przejrzyj Chłoniaka. To kluczowy moment Programu. Do tej pory dzięki lokalnym działaniom młodych ludzi prawie 109 tys. Polaków podpisało się pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badań profilaktycznych", ponad 129 tys. osób wzięło udział w prelekcjach i aż prawie 265 tys. osób zapoznało się z ulotkami poświęconymi chłoniakom. Teraz dzięki emisji zwycięskiej kampanii o tego typu nowotworach usłyszy kilkanaście milionów Polaków.

Statystyki bardzo dobrze odzwierciedlają ideę programu, w myśl której lokalne inicjatywy młodzieży mogą skutecznie budować świadomość w zakresie profilaktyki onkologicznej i pobudzać postawy prozdrowotne całego społeczeństwa. – W nasz program zaangażowało się już ponad 22 tysiące młodych ludzi. Zasięg oraz skala ich działań świadczą o tym, że program można rozpatrywać w kategoriach ruchu społecznego, który ma realne szanse wpłynąć na zmianę nastawienia Polaków wobec jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych – nowotworów – mówi organizator Programu dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Jak podkreśla dr Meder, według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku liczba zachorowań na chłoniaki złośliwe wzrasta o 4-5 proc.i szacuje się, że ok. 6 tys. Polaków rocznie zapada na tę grupę  nowotworów, dlatego tak ważne jest, by o tym istotnym problemie mówić wystarczająco głośno.

 

Koncepcja kampanii społecznej Przejrzyj Chłoniaka oparta została na popularnym motywie detektywistycznym Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona. W przedstawionej historii Sherlock pracuje bez większych efektów nad tajemniczą historią pewnego mężczyzny. Analizuje różne poszlaki – podwyższoną temperaturę, spadek wagi, swędzenie skóry, nocne poty i powiększone węzły chłonne. Wydaje się, że sprawa na zawsze pozostanie tajemnicą. Wtedy z pomocą przychodzi Doktor Watson, który łączy wszystkie fakty i rozwiązuje zagadkę. Cichym sprawcą okazuje się chłoniak, a mistrzem dedukcji – zamiast słynnego detektywa – lekarz. Przekaz koncentruje się na podkreśleniu tego, jak ważną rolę w procesie leczenia odgrywa rozmowa pacjenta z lekarzem oraz jak istotne jest uważne obserwowanie niepokojących objawów wysyłanych przez nasz organizm.

 

Kampania Przejrzyj Chłoniaka wyemitowana zostanie bezpłatnie w telewizji, radiu, prasie i Internecie. Koncepcję nawiązującą do popularnego motywu Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona będzie można zobaczyć w TVN, TVN 7, TVN Style, TVN Turbo i TVN Meteo, ogólnopolskich oraz regionalnych kanałach Telewizji Polskiej oraz Twojej Telewizji Morskiej. Spot radiowy będzie emitowany w Radiu Eska oraz regionalnych i ogólnopolskich rozgłośniach Polskiego Radia.

 

Więcej informacji:

 

 

Mam Haka na Raka jest ogólnopolskim programem skierowanym do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem programu jest umiejętne zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed odymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej. Mam Haka na Raka, który realizowany jest przez Polską Unię Onkologii oraz partnera strategicznego GlaxoSmithKline, podzielony został na kilka zasadniczych etapów. Priorytetem jest przekazanie nastolatkom wiedzy, za pomocą której skutecznie mogą walczyć z niską świadomością profilaktyki chorób nowotworowych w naszym społeczeństwie. W I etapie programu, uczniowie działają w swoich środowiskach lokalnych, szerząc wiedzę na temat możliwości zapobiegania rakowi. Do II etapu zostają zakwalifikowane zespoły, które wykażą się największym zaangażowaniem i kreatywnością. Drużyny te zostają zaproszone do udziału w warsztacie kreatywnym, którego przedmiotem jest stworzenie kampanii promującej profilaktykę nowotworową (co roku inny nowotwór). Zwycięski projekt kampanii społecznej autorstwa uczniów jest opracowywany przez profesjonalistów z agencji reklamowej, a następnie realizowany w mediach i na nośnikach reklamowych w całej Polsce.

 

Opr. BMG

 
view szablon artykułu