Aktualności

Ogniste flamenco w synagodze

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/bykofoto

Przejmujący dźwięk gitary, siła śpiewu i ekspresja tańca to nic innego jak flamenco. Posłuchać pięknej muzyki i popatrzeć na porywający taniec będzie można 21 czerwca 2015 r. w Gdańsku. Szkoła tańca Gato Verde oraz zespół Hopkele stworzą niepowtarzalny spektakl, który na długo pozostanie w pamięci widzów.

Po raz kolejny w murach Nowej Synagogi w Gdańsku będzie miał miejsce wieczór z flamenco i muzyką andaluzyjską.Wyjątkowy koncert i pokaz taneczny przygotowała szkoła tańca Escuela de Arte Flamenco Gato Verde. Flamenco zaprezentują uczniowie instruktorek Katarzyny Marchlewicz, Magdaleny Jędrzejak i Luizy Romanowskiej. Muzyczną oprawę zapewni gitarzysta Wojciech Szulc. Muzykę andaluzyjską przedstawią śpiewacy i multiinstrumentaliści, członkowie zespołu Hopkele – Maciej Misza Borowicz, Piotr Bruździak i Jan Freicher.Warto zarezerwować czas na niedzielny wieczór, by przenieść się do gorącej Hiszpanii. Uczestniczki w barwnych strojach zabiorą widzów w żywiołową, pełną emocji i temperamentu podróż muzyczno-taneczną. Koncert będzie wyjątkowy – szkoła obchodzi 10. rocznicę powstania.

 Flamenco szkoły Gato Verde
​ Fot. Tadeusz Gzowski

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, pochodzi od słowa sefard – po hebrajsku sefardi, sefardim, oznaczającego Hiszpanię.Gośćmi specjalnymi są Misza Borowicz, Piotr Bruździak i Jan Freicher, współtwórcy zespołu klezmerskirgo Hopkele, w którym są zarówno wokalistami, jak i instrumentalistami. Koncertują również z chórem Non Serio, z którym co niedzielę ozdabiają muzyką mszę  w kościele św. Jana w Gdańsku.

Taniec flamenco posiada korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych – widoczne są elementy tańca hinduskiego – ruchy ramion, dłoni i palców. Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze, ale używane są też inne instrumenty – flet, skrzypce, wiolonczela. Rytm wybiją zarówno tańczący, jak i śpiewacy.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Koncert flamenco i muzyki sefardyjskiej
21 czerwca 2015 r., niedziela, godz. 18.00
Nowa Synagoga
ul. Partyzantów 7
Gdańsk-Wrzeszcz

Bilety – 30 zł

Więcej:

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności