Aktualności

Odyseja # 1, czyli wspólne widoki

$image_alt
Rys. Tomasz Kopcewicz

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, zaprasza na kolejną prezentację polskiej sztuki współczesnej młodego pokolenia. Tym razem w nadbałtyckim kurorcie, między 9 kwietnia a 10 maja 2015 r., podziwiać będziemy mogli efekty wspólnej pracy malarza Tomasza Koncewicza oraz fotografa Michała Szlagi.

Michał Szlaga i Tomasz Kopcewicz – niewątpliwie posługujący się odmiennym językiem wypowiedzi artystycznej. Jednakże to, co ich łączy, to konsekwencja w śledzeniu wszelakich przemian, zarówno tych codziennych, jak i tych bardziej nadzwyczajnych. To również prawdziwa kontemplacyjna, prawie że romantyczna fascynacja pejzażem – naturą, która uspokaja, koi i karmi, ale też zagraża i podaje w wątpliwość zastany stan rzeczy.

Szlaga i Kopcewicz w 2014 roku postanowili ruszyć w morze. We wrześniu spędzili trzy tygodnie na pierwszym wspólnym rejsie wzdłuż morskich granic Europy i Północnej Afryki. Efekt podróży, która była jednocześnie wyjątkowym plenerem, można podziwiać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Michał Szlaga, kronikarz gdańskiej stoczni, dokumentalista znany z wnikliwych, wręcz brutalnie apokaliptycznych obrazów transformacji nie tylko ustrojowej, ale również przestrzennej gdańskiego portu. Swoje życie artystyczne i prywatne całkowicie związał ze stocznią – tam pracuje i mieszka, tam również w czasie całkowicie rzeczywistym, na przestrzeni 14 lat, konsekwentnie dzień za dniem śledził powolne i gwałtowne zmiany, które dla niektórych stały już tylko zastanym faktem. 

Tomasz Kopcewicz, malarz pochodzący z Kamienia Pomorskiego, w swoich pracach, które zamyka w spójne cykle, stara się panować nad formą. Niezwykle wytrwały w poszukiwaniach i obranych kierunkach. Kopcewicz również przedstawia zmiany, ale w jego przypadku są one wręcz radykalnym zabiegiem formalnym, przedstawiającym jego własne interpretacje i propozycje możliwości alteracji wybranego i wyabstrahowanego przez niego fragmentu rzeczywistości. W swoich malarskich cyklach zwraca uwagę na ciągłość przemian, na stałe poszukiwania czasowych struktur, gdzie odległości pomiędzy kolejnymi formami stają się najbardziej pojemną wyobrażeniowo i znaczeniowo przestrzenią dla widza. W swoich filmach również posługuje się określonym zabiegiem skupienia na danym fragmencie, zatrzymania kadru, zapętlenia narracji, zatrzymania koloru na zimnej, monochromatycznej palecie. Detale te z czasem stają się głównym tematem, a powracający w życiu Kopcewicza temat morza, a co za tym idzie nieskończonych możliwości rozwiązań formalnych staje się osią, porządkującą pewne zdarzenia, niekoniecznie prowadzące do jakiegoś konkretnego celu.

Wystawa „Odyseja # 1. Michał Szlaga. Tomasz Koncewicz"

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, plac Zdrojowy 2
Czas: 9 kwietnia-10 maja 2015 r., wt.-niedz., godz. 11.00-19.00
Kasa PGS otwarta jest od wtorku do niedzieli do godz. 18.30

  • bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł
  • bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł
  • bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł  od osoby
  • w piątki – wstęp wolny

 

 

 

 

Opr. BK

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości