Aktualności

Odszedł Krzysztof Zawalski, twórca centrum żeglarstwa

$image_alt

Po długiej chorobie, 9 marca 2014 r. zmarł Krzysztof Zawalski, twórca i dyrektor Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Miał 56 lat.

Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem. Był prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy L'Equipe od 2004 do 2007 r. Swoją pasję żeglarską realizował żeglując regatowo w klasach Cadet, 420 i Tornado. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Potem poświęcił się wychowaniu młodych żeglarzy. W latach 1990-2005 prowadził Zakład Teorii i Metodyki Żeglarstwa w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Był też autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu teorii żeglarstwa.
 
Żeglarstwo zawsze było obecne w jego życiu, a wzorem był Eric Tabarly, słynny francuski żeglarz, którego znał osobiście i którego w 1997 r. zaprosił do Gdańska. Latem doprowadził do uroczystej premiery filmu „Tabarly", do którego sam robił tłumaczenie.
 
Krzysztof Zawalski był głównym pomysłodawcą i dyrektorem Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku-Górkach Zachodnich. Pomysł stworzenia centrum szkolenia żeglarzy powstał po wizycie w bretońskim Quiberon, w L'Ecole Nationale de Voile et des Sports Nautiques. To właśnie on zainicjował współpracę z ośrodkiem we Francji i nawiązał wiele kontaktów z francuskimi żeglarzami. W 2013 roku zorganizował w Górkach Zachodnich Mistrzostwa Europy Klasy L'Equipe.
 
Odszedł człowiek, który miał wielką pasję. Umiał połączyć tę pasję z życiem i zawodem. Swoje marzenia realizował konsekwentnie, a pomysły umiał dostosować do rzeczywistości.
 
Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie 14 marca 2014 r. o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Gdańsku-Ujeścisku przy ul. Wawelskiej 21, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz Łostowice o godzinie 14.00.
 

view szablon artykułu