Aktualności

Odnalezione w Tłumaczeniu

$image_alt
Olga Tokarczuk. Fot. mat. prasowe IKM

Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi organizuje Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu". Tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r., poświęcona literaturom i przekładowi z języka angielskiego, zgromadzi niemal 60 gości: pisarzy, tłumaczy i krytyków literatury z Polski i ze świata. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W otwartych wykładach i panelach dyskusyjnych wezmą udział m.in.: Olga Tokarczuk, Antonia Lloyd-Jones, Michał Lipszyc, Maciej Świerkocki, Michał Kłobukowski Jerzy Jarniewicz, Maria Poprzęcka, Szczepan Twardoch, Ignacy Karpowicz czy Magda Heydel.

Od tegorocznej edycji Odnalezionego w Tłumaczeniu wyrazem uznania dla pracy tłumacza jest, wręczana podczas spotkań, Nagroda Prezydenta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. Laureat będzie znany 10 kwietnia podczas gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Do nagrody nominowani są: Elżbieta Cygielska (język węgierski), Jan Gondowicz (m.in. język francuski), Michał Kłobukowski (język angielski), Halina Kralowa (język włoski), Małgorzata Łukasiewicz (język niemiecki), Maryna Ochab (język francuski), Jacek Poniedziałek (język angielski).

Odnalezione w Tłumaczeniu 2013. Fot. mat. prasowe IKM Odnalezione w Tłumaczeniu 2013
 Fot. mat. prasowe IKM

Ograniczona pula wejściówek na galę jest dostępna w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp na pozostałe wydarzenia jest wolny i nie wymaga zapisów. Spotkania odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, sieni Instytutu Kultury Miejskiej oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Odnalezione w Tłumaczeniu promuje kulturotwórczą rolę tłumaczy literatury oraz pogłębia powszechną wiedzy o sztuce translacji. Spotkania dają możliwość spojrzenia na literaturę z nieco innej perspektywy, są punktem wyjścia do rozmów o świecie i dynamice zachodzących w nim zmian. Obok wątków literackich pojawi się wielokulturowość, polityka, socjologia, antropologia.

Zobacz:


Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości