Aktualności

Odetchnij z Jarosławem Perszką

$image_alt
Fot. źródło: http://bgsw.pl

Oddech jest pierwszym i ostatnim sygnałem potwierdzającym życie człowieka. Jarosław Perszko, artysta i performer, postanowił kolekcjonować ludzkie oddechy. W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce wszyscy chętni będą mogli zostawiać oddechy do końca sezonu letniego. Otwarcie projektu nastąpi, w piątek 18 marca 2016 r., o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

Artysta przygotował duże szklane naczynie, w którym zbierane są oddechy uczestników przedsięwzięcia. Wystarczy napełnić swoim oddechem specjalną foliową torebkę, podpisać i włożyć do szklanego pojemnika. Na torebce z własnym oddechem można umieścić także krótką wypowiedź zawierającą refleksję, ekspresję lub marzenie. Zapisane w tesn sposób słowa i rysunki tworzą rodzaj zbiorowego portretu ich autorów. Jednak same oddechy zamknięte w folii są składnikami specjalnego rodzaju rzeźby, która powstaje stopniowo dzięki aktywności uczestników. Jarosław Perszko umożliwia widzom, aby stali się aktywnymi uczestnikami artystycznego projektu i zatrzymali uwagę na jednym własnym oddechu, najprostszej i najbardziej podstawowej relacji ze światem, w którym realnie istnieją. 

Jarosław Perszko urodził się w 1962 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1989-90 był asystentem prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby UMK w Toruniu. Od 1997 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Architektury Wnętrz PB. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i performace. Wykonał wiele realizacji scenograficznych dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego oraz widowisk muzycznych. Jest animatorem kultury, współorganizatorem i uczestnikiem warsztatów twórczych m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

W dorobku ma ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i problemowych w Polsce, Francji, Szwecji, Portugalii, Niemczech i na Ukrainie. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz zbiorach prywatnych we Francji, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Polsce.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

„Oddech" Jarosława Perszki

  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • czynne codziennie w godz. 10.00-18.00
  • otwarcie projektu 18 marca 2016 r., godz. 18.00. Potrwa on do końca sezonu letniego.
  • wstęp – wolny

Zobacz: Batycka Galerii Sztuki Współczesnej.

Oprac. DK

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości