Aktualności

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze Trójmiasto – Hel

Sznur samochodów na drodze wojewódzkiej nr 216
Fot. mat. prasowe UMWP


Na odcinku drogi wojewódzkiej nr 216, pomiędzy Redą a Rekowem Górnym, 1 grudnia 2016 r. uruchomiono odcinkowy pomiar średniej prędkości. Jest to pierwsza w Polsce instalacja, która została wybudowana na drogach wojewódzkich. Podjęte działania mają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach województwa pomorskiego.

 

Samorząd województwa pomorskiego podjął wiele działań zwiększających bezpieczeństwo na drodze nr 216, m.in. wybudowano barierę rozdzielającą kierunki ruchu oraz wprowadzono jednolite ograniczenie prędkości do 60 km/h. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Województwem Pomorskim a Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, nowo wybudowany odcinkowy pomiar średniej prędkości na drodze wojewódzkiej został włączony do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Działania te powinny skutecznie ograniczyć przekraczanie prędkości przez kierowców i wyeliminować zdarzenia czołowe. Inwestycja odcinkowego pomiaru prędkości została zrealizowana przez firmę Sprint SA.

 – Odcinek drogi wojewódzkiej nr 216 Reda – Rekowo Górne był jednym z najbardziej niebezpiecznych w sieci dróg wojewódzkich w województwie pomorskim. Zgodnie z wykonanym w bieżącym roku audytem bezpieczeństwa, na tym odcinku drogi w latach 2012-2014 doszło do wielu wypadków, w których zginęło 5 osób, a 14 zostało rannych. Spośród wszystkich zdarzeń, główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Mam nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do wyeliminowania niebezpiecznych zachowań kierowców oraz tragicznych skutków tych zdarzeń – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Odcinkowy Pomiar Prędkości to system, który oblicza czas, jaki upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie zostaje wyliczona średnia prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie ona większa niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat.  

 

view szablon artykułu