Aktualności

Od figurek do marionetek

$image_alt
Fot. mat. prasowe MNG

W Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie, 13 czerwca 2015 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936–Gdańsk 1959". Zostaną zaprezentowane figurki wykonane przez Ewę Totwen w Wilnie, marionetki ze spektakli Teatru Łątek, rysunki i projekty teatralne, zdjęcia prywatne oraz dokumentujące spektakle z lat 1940-1959. Ekspozycja jest czynna do 13 września 2015 r.

Wystawa „Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959", to projekt poświęcony historii Wileńskiego Teatru Łątek i jego założycielkom: Oldze Dobużyńskiej-Totwen i jej córkom – Ewie i Irenie. Swą działalność artystki rozpoczęły w Wilnie jeszcze przed II wojną światową, a ich opiekunem i doradcą był znakomity scenograf i artysta malarz Mścisław Dobużyński, przyrodni brat Olgi Dobużyńskiej.

 Ewa Totewn
 Fot. mat. prasowe MNG

 Ewa Totewn
 
Fot. mat. prasowe MNG

Olga wraz z córkami przyjechała do Gdańska w 1947  roku i tu przez kilkanaście lat prowadziła swój teatr, pierwszy stacjonarny teatr lalkowy w Trójmieście, jedyny teatr marionetkowy w Polsce.

Na wystawie zorganizowanej przez Dział Teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG prezentowane są figurki wykonane przez Ewę Totwen w Wilnie, marionetki ze spektakli Teatru Łątek, rysunki i projekty teatralne, zdjęcia prywatne oraz dokumentujące spektakle z lat 1940-1959, zachowane w rodzinnych zbiorach, z pietyzmem gromadzone i przechowywane przez Ewę Totwen.

Dzięki życzliwości Muzeum Litewskiego Teatru, Muzyki i Kina w Wilnie, na wystawie będzie można obejrzeć projekty teatralne światowej sławy scenografa Mścisława Dobużyńskiego.

Interesującym elementem projektu jest, wydany przez MNG z okazji wystawy, bogato ilustrowany katalog prezentujący dramatyczną historię Wileńskiego Teatru Łątek i jego twórczyń.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959

  • wernisaż: 13 czerwca 2015 r., sobota, godz. 12.15
  • wystawa czynna od 14 czerwca do 13 września 2015 r.

Muzeum Narodowe, Oddział Sztuki Nowoczesnej, Pałac Opatów
ul. Cystersów 18
Gdańsk

Podczas trwania wystawy ożyją niektóre marionetki, poruszane przez Grażynę Totwen-Kilarską. Terminów tych wyjątkowych pokazów należy szukać na stronach:

Kuratorki:

  • Małgorzata Abramowicz (MNG)
  • Grażyna Kilarska (ASP w Gdańsku),

Patronat honorowy nad imprezą objęli:

  • marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
  • honorowy konsul Republiki Litwy Józef Poltrok

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności