Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e3e34874-4751-4f82-8bb3-c6b0323506ae.jpg Obywatele swoi czy obcy? Debata o dziedzictwie polityki narodowościowej II RP

Obywatele swoi czy obcy? Debata o dziedzictwie polityki narodowościowej II RP

Krzysztof Czyżewski

Krzysztof Czyżewski będzie gościem najbliższej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej. Wprowadzi słuchaczy w temat wzajemnych relacji między Polakami a zamieszkującymi terytorium naszego państwa mniejszościami narodowymi. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 12 czerwca 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

 

Krzysztof Czyżewski to animator kultury, poeta i eseista, a także współtwórca Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. Za swoją wieloletnią działalność był odznaczony w kraju i za granicą, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, litewskim Orderem Wielkiego Księcia Giedymina.

 

Trudne dziedzictwo

– U progu II RP pogłębiły się gwałtownie konflikty narodowościowe na terytorium odradzającej się państwowości polskiej. Narastające poczucie identyfikacji narodowej Ukraińców, Litwinów, czy Białorusinów rozbiło ukształtowane od wieków wspólnoty. Poza tym przybierał na sile antagonizm polsko-żydowski. Słowem: dla wielu obywateli nie była łatwa akceptacja narodowego charakteru państwa polskiego. Takie państwo nie tyle łączyło wszystkich obywateli w ramach narodu politycznego, ile ich dzieliło. Wszystko to położyło się głębokim cieniem na polityce narodowościowej II RP i do dzisiaj pozostaje trudnym dziedzictwem, które z racji konsekwencji politycznych i historycznych wymaga od nas dogłębnego przemyślenia – pisze Krzysztof Czyżewski.

Po II wojnie światowej wyłoniła się Polska zupełnie inna od II RP, mimo to jej problemy nie przestały być aktualne. Polska Ludowa została pozbawiona niemal zupełnie mniejszości narodowych. Wynikało to z wymordowania przez Niemców społeczności żydowskiej, przesunięcia granic ze wschodu na zachód, wreszcie z masowych przesiedleń ludności.

– Prawdziwa rozmowa na temat schedy po polityce narodowościowej II RP, jak i wymienionych konsekwencji wojny mogła na dobre zacząć się dopiero w wolnej Polsce po 1989 roku. Jak potoczyła się ta rozmowa? Czy sprostaliśmy stojącym przed nami wyzwaniom: politycznym, społecznym, historycznym? O tym porozmawiamy podczas czerwcowej debaty – zapowiada Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

 

Obywatele RP. Swoi i obcy

  • 12 czerwca 2018 r., wtorek, godz. 18.00-20.30
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner Gdańskiej Debaty Obywatelskiej

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie składają się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski w ramach projektu Niepodległa 1918-2018, czyli obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Spotkania z zaproszonymi gośćmi: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami, odbywają się w Ratuszu Głównego Miasta na początku każdego miesiąca i potrwają do listopada 2018 r. Debaty moderuje Jerzy Sosnowski.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich znajduje się na portalu miasta Gdańska.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.