Aktualności

Obchody 38. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Lech Wałęsa symbolicznie otworzył bramę stoczni

Lech Wałęsa przemawiał pod bramą nr 2 Stoczni Gdańsk. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Lech Wałęsa przemawiał pod bramą nr 2 Stoczni Gdańsk. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

„Porozumienie. Zaczęło się w Gdańsku" — pod takim hasłem w tym roku świętujemy rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańsk przemawiał przywódca strajków z 1980 roku Lech Wałęsa. W uroczystości, która odbyła się 31 sierpnia 2018 r., udział wzięli m.in. przywódcy partii opozycyjnych i przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego.

 

W sierpniu 1980 r. podpisano cztery porozumienia z władzami PRL, które zakończyły strajki w stoczniach. W wyniku porozumień m.in. powstał NSZZ „Solidarność".

 

 

Kwiaty pod pomnikiem i otwarcie bramy

Pod pomnikiem poległych w 1970 roku stoczniowców kwiaty złożył nie tylko Lech Wałęsa, ale również przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Byli Henryka Krzywonos-Strycharska, Jerzy Borowczak oraz przedstawiciele samorządów i organizacji. Byli również marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Zgromadzeni odśpiewali hymn, a potem przeszli pod słynną Bramę nr 2, która została symbolicznie otwarta. Lech Wałęsa zachęcał do oglądania wystawy w Europejskim Centrum Solidarności. Zaznaczył, że z roku na rok przybywa osób, które chcą włączyć się w reformowanie kraju. Za co podziękował uczestnikom uroczystości. Były prezydent krytycznie wypowiadał się o obecnej władzy, ale zadeklarował, że weźmie udział we mszy w kościele św. Brygidy w Gdańsku, w której także będą uczestniczyć Prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przywódca pierwszej „Solidarności" powiedział też, że podczas obchodów tej rocznicy powinniśmy dyskutować o tym, jak powinna wyglądać Polska, Europa i nowa rzeczywistość w epoce nowych technologii. W uroczystości udział wzięło kilkaset osób, skandowano „Lech Wałęsa" i odśpiewano byłemu prezydentowi „Sto lat".

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego składają kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców

Marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt składają kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców. Fot. Piotr Połoczański / gdansk.pl

 

Na placu Solidarności nie zabrakło przeciwników Lecha Wałęsy. Trzech mężczyzn stało na uboczu i przez mikrofon skandowało krytyczne słowa pod adresem przywódcy strajków z 1980 roku.

Na 16.30 zaplanowano dalszą część uroczystości. KOD razem z urzędem miasta oraz Fundacją im. Arkadiusza Rybickiego organizuje „Marsz sektorówki". Wyruszy sprzed Sądu Okręgowego przy ul. Nowe Ogrody i przejdzie ulicami do Europejskiego Centrum Solidarności. Tam odbyć ma się wiec.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka