Aktualności

O samorządzie najwięcej wie młodzież w Wejherowie. Znamy laureatów Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym [GALERIA]

W finale konkursu wzięło udział 62 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu. Pierwsze miejsce zajął Karol Kreft z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie (Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Wejherowie), drugie Dominik Miotk również z I LO w Wejherowie, a trzecie Kajetan Biernacki z II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku.

 

Finał odbył się 12 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 55 pytań, 45 testowych i 10 otwartych. Te ostatnie były najtrudniejsze. Zwycięzca zdobył 49 punktów. Laureaci, ich opiekunowie i szkoły otrzymali nagrody pieniężne. Po 3 tys. zł za I miejsce, 2 tys. zł za II i tysiąc za III miejsce. Nagrody ufundował samorząd województwa pomorskiego.

 

Dlaczego wybrali ten konkurs?

Jak powiedział jeden z uczniów, zdecydował się wystartować w tym konkursie, bo tematyka bardzo go zaciekawiła,a później mocno wciągnęła. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Żukowie są klasa wojskowa Obrony Terytorialnej i klasa mundurowa Straży Granicznej. Dwoje uczniów tej szkoły wzięło udział w konkursie. Dla Wiktorii najłatwiejsze było pytanie o autora hymnu narodowego, natomiast dla Karola najtrudniejsze było pytanie o samorządzie w Niemczech. – Najwięcej przygotowywałem się do etapu powiatowego konkursu – mówił Karol. – Do finału musiałem tylko powtórzyć to, czego się nauczyłem i uzupełnić część wiadomości – dodał.

 

Czy chcą pracować w samorządzie?

Czy uczestnicy konkursu chcieliby być w przyszłości radnymi? Wielu przyszłych maturzystów chciałoby zostać samorządowcami. – Do konkursu przygotowywałem się od dwóch miesięcy. Dużo dało mi to, że mogłem przygotowywać się również w szkole, a nie tylko w domu – mówił zwycięzca pierwszego miejsca Karol Kreft. – Było kilka trudnych pytań odnośnie kodeksu wyborczego i to było dla mnie najtrudniejsze, ale poradziłem sobie. Mam zamiar studiować prawo, ale co będzie, czas pokaże – dodał laureat.

Większość z uczestników nie musiała uczyć się długo, a jedynie powtórzyć wiadomości. Szkoły zapewniają warunki i możliwości poszerzania wiedzy. Niektórzy jednak nie wiążą przyszłości z samorządem, a jedynie chcą sprawdzić swoją wiedzę.

 

XIV edycja konkursu

Konkurs odbył się w dwóch etapach. W części powiatowej w marcu 2019 r. wzięło udział 340 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 68 osób, w finale walczyło 62 uczniów. – To już 14 edycja konkursu. W ten sposób chcemy nie tylko propagować wiedze o samorządzie, ale też uczyć młodych ludzi obywatelskości  – mówił Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. – Konkurs, to również świetna zabawa dla uczniów, którzy oprócz tego, że mogą sprawdzić swoją wiedzę, to przy okazji wygrać nagrody nie tylko dla siebie, ale też  dla nauczyciela i szkoły – wyjaśnił Kleinszmidt.

Inicjatorem konkursu był prof. Brunon Synak. Turniej zorganizował sejmik województwa pomorskiego przy współpracy starostw powiatowych województwa pomorskiego oraz Kuratorium Oświaty.

 

Fot. Bożena Micun-Gusman

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Widok zawartości stron jest tymczasowo niedostępny.

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka