Aktualności

O przymusowych robotnikach III Rzeszy

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Losy Polaków. Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza", które odbędzie się w środę, 8 kwietnia 2015 r., w siedzibie muzeum.

Ekspozycja, na przykładzie tragicznych dziejów młodziutkiej mieszkanki Zgierza, Bronisławy Czubakowskiej, przybliża oglądającym warunki życia i losy często zapominanych ofiar II wojny światowej – przymusowych robotników III Rzeszy.

Czubokowska, schwytana w ulicznej łapance w 1940 r., została zatrudniona jako robotnica przymusowa w Pierwszej Przędzalni Juty w Brandenburgu, ośrodku nazistowskiego przemysłu zbrojeniowego. W 1942 r. dziewczyna w wieku 26 lat została stracona na gilotynie, gdyż przypisano jej zarzut umyślnego wywołania pożaru w damskiej toalecie.

Wystawa prezentowana była w Muzeum Miasta Zgierz, muzeum w Brandenburgu, parlamencie brandenburskim, berlińskim domu poselskim i w wielu polskich i niemieckich szkołach średnich, ostatnio w Gimnazjum im. Manfreda von Ardenne w Berlinie.

Wystawa „Losy Polaków. Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza

Autorami wystawy są uczestnicy szkolnego polsko-niemieckiego projektu: uczniowie niemieckich szkół z Brandenburgu (Gimnazjum vo Saldern), Poczdamu (Gimnazjum Ewangelickie fundacji Hoffbauera) i Berlina (Zespół Szkół im. Ellen-Key) oraz polscy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego (im. Romualda Traugutta) w Zgierzu pracujący pod opieką historyków obu krajów, w tym pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Wystawa jest własnością Europejskiego Ośrodka Spotkań Europa-Haus Land Brandenburg, który był miejscem warsztatów projektowych.

Ekspozycja, choć obszerna (32 plansze), zawiera jedynie część najistotniejszych informacji z zebranego przez uczestników projektu materiału. Stąd powstała inicjatywa kontynuacji opracowywania zgromadzonej dotychczas dokumentacji, uzupełnienia niektórych wątków i intensywnego upowszechniania wiedzy o tej tematyce. Zaplanowano więc nowy projekt, w którym wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera i ich niemieccy koledzy z Grünauer Gemeinschaftschule w Berlinie . Koordynatorem prac będzie Europa-Haus Land Brandenburg, a wsparcia udzielą Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Stowarzyszenie „Deutsche Geselschaft" w Berlinie.

Wystawa „Losy Polaków. Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza

Wystawa „Losy Polaków.
Życie i śmierć Bronisławy Czubakowskiej ze Zgierza"
—————————————————————————————————

  • wernisaż 8 kwietnia 2015 r.
  • godz. 14.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2 a
  • www.muzeum.wejherowo.pl
  • ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia 2015 r.

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości