Aktualności

O!PLA. Festiwal Polskiej Animacji

$image_alt
Fot. mat. prasowe IKM

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 23 i 30 marca 2015 r. będzie można zobaczyć pokazy filmów polskiej animacji. O!PLA to Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji organizowany przez Stowarzyszenie Animation Across Borders w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, którego Instytut Kultury Miejskiej jest lokalnym partnerem.

Festiwal jest przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu i (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem a polską animacją autorską, a także – za sprawą odbywających się przez cały rok projektów towarzyszących – promocją jednej z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Kamienica, A. Burszewska. Fot. mat. prasowe IKM   „Kamienica" Agnieszki Burszewskiej
 
Fot. mat. prasowe IKM

Na O!PLA najważniejszymi nagrodami są statuetki Złotych, Srebrnych i Brązowych Tobołków Koziołka Matołka. Przyznawane są też wyróżnienia oraz liczne nagrody pozaregulaminowe, m.in. zaproszenia poza selekcją do konkursów zaprzyjaźnionych festiwali czy regularna kinowa dystrybucja.

W Gdańsku odbędą się dwa wieczory wypełnione polską animacją autorską. W poniedziałek, 23 marca 2015 r. o godz. 19.00 odbędą się pokazy animacji dla młodzieży i dorosłych ze studyjnej kategorii konkursowej, w ramach, której zostanie pokazanych 10 prac, m.in. „Gruby i chudy" Aleksandry Brożyny, „Hipopotamy" Piotra Dumały, „Kamienica" Agnieszki Burszewskiej czy „Lato" Wojciecha Sobczyka.

Natomiast 30 marca 2015 r. również o godzinie 19.00 zostaną pokazane animacje konkursowe w kategorii szkolnej, przeznaczonej dla widzów powyżej 16. roku życia (obejmującej filmy skierowane do starszych odbiorców, które w większości realizowane były na uczelniach artystycznych). Podczas spotkania zostanie pokazanych 18 polskich filmów animowanych, m.in. „Autystycznie" Katarzyny Shulz, „Dalej" Marty Chyły czy „Dokument" Marcina Podolca.

„Dokument" Marcina Podolca. Fot. mat. prasowe IKM  „Dokument" Marcina Podolca
  
Fot. mat. prasowe IKM

Jedynymi jurorami będą widzowie biorący udział w festiwalowych projekcjach. Dlatego po pokazach odbędzie się wybór faworytów. To widzowie zdecydują, do kogo powędrują Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka oraz liczne nagrody pozaregulaminowe.

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA odbędzie się w 51 miejscach w Polsce od 21 marca do 24 maja 2015 r. Pokazy w ramach O!PLA odbywają się od 2013 roku, zatem jest to już trzecia edycja festiwalu.

Podstawą O!PLA 2015 jest konkurs najnowszej polskiej animacji skierowanej do widzów dorosłych, przeprowadzony w 6 kategoriach:

  • studyjna
  • szkolna
  • off
  • animowany wideoklip
  • formanimy
  • animowane fraszki​

Nowością będzie konkurs Teraz Dzieci Mają Głos! – młodzi i najmłodsi widzowie ocenią najnowsze polskie animacje dla dzieci.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

O!PLA Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji 
23 i 30 marca 2015 r., poniedziałki, godz. 19.00
Instytut Kultury Miejskiej, 
sień 
Długi Targ 39/40
Gdańsk

Wstęp – wolny

Więcej:

  

 

 

 

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości