Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/57c10e19-2bd3-4e88-9a86-9344e1d08d2a.jpg O niemieckiej polityce okupacyjnej i zbrodni pomorskiej. Konferencja naukowa w Wejherowie

O niemieckiej polityce okupacyjnej i zbrodni pomorskiej. Konferencja naukowa w Wejherowie

Zbrodnia w Piaśnicy. Egzekucja Polaków przeprowadzana przez Niemców – członków paramilitarnego Selbstschutzu

Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej oraz zbrodnia pomorska to tematy międzynarodowej konferencji organizowanej w Wejherowie. Obradom naukowców z Polski i Niemiec będą towarzyszyć pokazy filmów dokumentalnych oraz prezentacja nowych publikacji wydanych przez Muzeum Piaśnickie.

 

Międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska” zostanie zorganizowana 3-5 września 2019 r. w Wejherowie. Obrady naukowców z polskich i niemieckich uczelni i instytutów badawczych składać się będą z dwóch ściśle powiązanych ze sobą części.

W pierwszej z nich podjęta zostanie ogólna refleksja nad metodami prowadzenia II wojny światowej. Omówione zostaną działania prowadzone wówczas na zapleczu frontu: z jednej strony akcje niemieckie (Einsatzgruppen i Selbstschutzu), z drugiej – dywersja sowiecka. Następnie przedmiotem rozważań będą systemy okupacyjne i polityka ludnościowa nazistowskich Niemiec.

Druga część poświęcona będzie pierwszym miesiącom okupacji Pomorza po jego włączeniu do Rzeszy (wrzesień-grudzień 1939 r.). Przeanalizowane zostaną zasady niemieckiej polityki okupacyjnej, wysokość strat ludzkich oraz postawy społeczności lokalnej. Na koniec, uwzględniając najnowszy stan badań, scharakteryzowane zostaną miejsca masowych zbrodni na Pomorzu, uwzględniając skomplikowany kontekst narodowościowy na tych terenach i szczególne metody eksterminacji osób chorych psychicznie.

Zobacz: program konferencji

 

Premiery filmów i nowe publikacje

Podczas konferencji będzie można się zapoznać z powstającym Muzeum Piaśnickim w Wejherowie i jego dotychczasowym dorobkiem. Odbędą się również trzy pokazy filmów dokumentalnych zrealizowanych przez muzeum w ramach cyklu „Młyny historii” o zbrodni pomorskiej z jesieni 1939 r.

  • „Pelplin” (premiera) – o niemieckiej zbrodni na duchownych kapituły Diecezji Chełmińskiej w Pelpinie,
  • „Szpęgawsk” (premiera) – o eksterminacji polskich warstw przywódczych w Lasach Szpęgawskich,
  • „Piaśnica” – o największym, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejscu masowej zbrodni ludności cywilnej na Pomorzu (film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbędzie się 26-29 września 2019 r. w Gdyni).

Natomiast wokół budynku Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskiego Centrum Kultury dostępna będzie wystawa czasowa „Śmierć za Niepodległą”, ukazująca sylwetki ofiar zbrodni piaśnickiej i ich zasługi na rzecz budowania polskości Pomorza w okresie II Rzeczypospolitej.

Dodatkowo, z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Piaśnickie w Wejherowie wydało trzy nowe publikacje, które zostaną pokazane na konferencji. Są to przewodniki o Szpęgawsku i Mniszku – miejscach niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 r., a także książeczka dla dzieci szkół podstawowych o błogosławionej siostrze Alicji Kotowskiej (będzie to pierwsze wydawnictwo z serii „Biblioteczka Bohaterów Niepodległej”).

 

Konferencja została objęta patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, patronatem honorowym sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina oraz patronatem prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Organizatorami konferencji są: Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie – oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie, Instytut Kaszubski, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W skład komitetu naukowego wchodzą: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski (Muzeum Stutthof), prof. Wanda Jarząbek (ISP PAN), prof. dr hab. Piotr Madajczyk (FWPN; ISP PAN), prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (Instytut Kaszubski), Teresa Patsidis (zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie) i prof. dr hab. Miloš Řeznik (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.