Aktualności

O ks. Sychcie w Sierakowicach

$image_alt
B. Sychta, Piastun. Fot. mat. prasowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

W Sierakowicach, 5 i 6 czerwca 2015 r. odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych ks. Bernardowi Sychcie, jednemu z najwybitniejszych badaczy kultury kaszubskiej i językoznawcy. W drewnianym zabytkowym kościele, 5 czerwca wystawione zostanie wesele kaszubskie „Hanka sã żeni", a 6 czerwca – odsłonięty pomnik ks. Bernarda Sychty.

W drewnianym zabytkowym kościele w Sierakowicach wystawione zostanie wydane w 1937 r. wesele kaszubskie „Hanka sã żeni" – utwór sceniczny autorstwa B. Sychty, przedstawiający kaszubskie obrzędy ludowe związane z weselem, od oględzin począwszy, a skończywszy na przenosinach do domu zaślubionego. Początek spektaklu o godz. 19.00, po nim w Amfiteatrze Szerokowidze odbędzie się uczta weselna.

Pomnik ks. Bernarda Sychty odsłonięty zostanie 6 czerwca. Uroczystość poprzedzona zostanie mszą świętą, odprawioną przy Ołtarzu Papieskim w Sierakowicach o godz. 16.00. Po odsłonięciu pomnika wystąpi zespół Bubliczki.

Bernard Sychta urodził się 21 marca 1907 r. w Puzdrowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Był wikariuszem w parafii Najświętszej Marii Panny w Świeciu i prefektem szkoły powszechnej. Pracował także w szpitalu w Kocborowie. W 1946 r. ks. Sychta został magistrem filozofii, a w 1947 r. obronił na Uniwersytecie Poznańskim doktorat na podstawie pracy „Materialna kultura ludowa Borów Tucholskich na tle etnografii kaszubskiej i kociewskiej". Do dziś zachowało się jej streszczenie. Według wielu naukowców, jest to jedna z najważniejszych prac w zakresie kociewskiej, borowiackiej i kaszubskiej etnografii. W maju 1947 r. ks. Sychta został proboszczem w parafii katedralnej w Pelplinie. Egzamin z psychopatologii i psychiatrii na Akademii Medycznej w Gdańsku zdał 5 lipca 1949 r. Wykładał w seminarium pelplińskim.

Jako pisarz, ks. Sychta zadebiutował już w 1925 r. trzyaktówką „Szopka kaszubska". Jednym z bardziej znanych utworów scenicznych jest wydane w 1937 r. wesele kaszubskie „Hanka sã żeni". Spośród utworów scenicznych warto wspomnieć też o „Weselu kociewskim", „Dzéwczã i miedza" czy „Duchach w klasztorze" (komedia napisana po kociewsku). Sychta jest też autorem dramatów historycznych: „Spiącé wòjskò", „Bùdzta spiącëch" i „Òstatnô gwiôzdka Mestwina". Wszystkie opowiadają o związku Kaszub z Polską. Ks. Sychta pisał również wiersze.

Najważniejszymi dziełami ks. Sychty są słowniki. W latach 1967-76 powstał „Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej", zawierający kilkadziesiąt tysięcy słów. Przy jego tworzeniu autor nie sięgał do istniejących opracowań, a wykorzystywał jedynie to, co usłyszał wśród kaszubskiego ludu. Zamieścił w nim również opisy zwyczajów i obrzędów, a także bogaty materiał folklorystyczny, m.in. przysłowia, teksty piosenek. Jest to niezwykle ważna praca, nie tylko w kontekście badań nad językiem, ale też kultury duchowej Kaszubów. Podobnie jest z trzytomowym „Słownictwem kociewskim na tle kultury ludowej", bez którego trudno sobie wyobrazić badania nad kulturą kociewską.

1968 r. Klub Studencki „Pomorania" przyznał ks. Sychcie Medal Stolema. Jest on też honorowym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 1982 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Ks. B. Sychta zmarł 25 listopada 1982 r. w Gdańsku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Pelplinie.

Więcej: Gminny Ośrodek Kultury

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości