Aktualności

O czystej wodzie w Kościerzynie

$image_alt

W Kościerzynie, przed Urzędem Miasta, prezentowana jest wystawa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku „Czysta woda i ochrona brzegów morskich. Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?". Ekspozycja potrwa do 2 lutego 2015 r.

Ekspozycja poświęcona jest wodno-ściekowym inwestycjom finansowanym z Programu Infrastruktura i Środowisko. Fundusze z tego programu przeznaczane są na projekty, które poprawiają stan środowiska, wpływają pozytywnie na ochronę zdrowia i kulturę oraz czynią Polskę i jej poszczególne regiony bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów. Na ochronę środowiska w Polsce z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono 5,1 mld euro. Do dziś dzięki POIiŚ w całym kraju wybudowanych lub zmodernizowanych zostało prawie 11 000 km sieci kanalizacji sanitarnej, ponad 2000 km sieci wodociągowej, 96 oczyszczalni ścieków.

Także województwo pomorskie ma się czym pochwalić. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jako Instytucja Wdrażająca Program Infrastruktura i Środowisko na Pomorzu, podpisał dotychczas 45 umów o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Łączny budżet tych przedsięwzięć wynosi ponad miliard złotych, unijne dofinansowanie – 635 milionów złotych. Wybudowanych i zmodernizowanych zostanie 516 km sieci kanalizacji sanitarnej, 119 km sieci wodociągowej, 13 km kanalizacji deszczowej, 17 oczyszczalni ścieków, 3 stacje uzdatniania wody.

Wystawa „Czysta woda i ochrona brzegów morskich. Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?" pokazuje, jak ważna w naszym życiu jest woda. Ekspozycja prowadzi odbiorcę poprzez pierwsze wodociągi na polskich ziemiach, przez czasy PRL-u, aż do członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Władze regionu, dziennikarze, beneficjenci, mieszkańcy i turyści wypowiadają się, jak przez lata zmieniała się jakość wody na Pomorzu, a poprzez to – całe województwo. 

- Dwadzieścia lat temu najważniejszym problemem była zdegradowana ekologicznie Zatoka Gdańska, ale żmudna praca samorządów i funduszu przyniosła efekty – mówi Danuta Grodzicka-Kozak, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. - Kilkanaście lat temu niemal wszystkie plaże były zamknięte, dzisiaj są pełne turystów. Otwarcie plaż i kąpielisk nad Zatoką Gdańską miało niewątpliwie największy wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz na rozwój Pomorza w ostatnim ćwierćwieczu.

Fot. materiały prasowe

Ekspozycja prezentowana była podczas XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, oglądać ją mogli także studenci i wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego.  Podczas Jarmarku św. Dominika w Gdańsku z jej treścią zapoznało się tysiące mieszkańców i turystów z całej Polski. Ekspozycja odwiedziła także Żukowo, Kartuzy, Malbork, oglądali ją uczestnicy II Gdańskiego Pikniku Ekologicznego. Teraz na trzy tygodnie, zawitała do Kościerzyny.

 

Wystawa „Czysta woda i ochrona brzegów morskich.
Jak fundusze unijne zmieniły nasz region?"—————————————————————————————————

  • Urząd Miasta w Kościerzynie
  • ul. 3 Maja 9 a

Oprac. AK 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka