Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3db63750-1a29-4862-ba5c-e00a16d36533.jpg O autoportrecie i autobiografii jako alegorii lustra w Słupsku. Wykład Romana Lewandowskiego

O autoportrecie i autobiografii jako alegorii lustra w Słupsku. Wykład Romana Lewandowskiego

Czarno-białe foto kobiety bez twarzy

Wykład doktora Romana Lewandowskiego z elementami prezentacji multimedialnej odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupsku w środę, 11 kwietnia 2018 r. Wstęp jest wolny.

 

Spotkanie poprzedza wystawę prac Judyty Bernaś, Izabeli Gustowskiej, Pawła Mendrka, Krystyny Piotrowskiej i Alexa Urso.

 

Co odzwierciedla autoportret?

Niezwykle istotną płaszczyzną dla powstawania ludzkiej podmiotowości i związanej z nią tożsamości są autoportret i autobiografia. Są one kulturową przestrzenią w obrębie, której człowiek przemieszczając się pomiędzy fikcją a prawdą kreuje swoją własną historię. Przedsięwzięcie autobiograficzne jednak jest nie tyle lustrzanym odbiciem autentycznych wydarzeń, ile odniesieniem do obowiązującej kultury i zawsze w zamyśle kierowane jest do widza (czytelnika), który – jak pisze Paul de Man – jest „istotą nieobecną, zmarłą lub niemą”. Autoportret z kolei jest rodzajem obrazu, który odzwierciedla jakąś wiedzę lub konfabulację wokół biografii oraz „psyche” autora, a jednocześnie może też odnosić się do kontekstu społecznego czy nawet politycznego (na przykład seksualnej, płciowej czy rasowej różnicy). Z drugiej strony – nie mniej znane są autoportrety, które faktycznie nie portretują „nikogo”, a raczej odwołują się do „niemożności” wszelkiej reprezentacji, krążą wokół kryzysu przedstawienia i dezawuują obowiązujące klisze ikoniczne.

 

Roman Lewandowski – adiunkt na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i wykładowca na Wydziale Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, kurator Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. W latach 2001-2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Jest autorem ponad 300 publikacji poświęconych sztuce w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 200 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege, Wenecja i in). Organizator sesji i sympozjów poświęconych problematyce sztuki współczesnej. W latach 2004- 2006 był redaktorem naczelnym pisma Fort Sztuki.

 

Wykład dr. Romana Lewandowskiego – autoportret i autobiografia jako alegoria lustra

  • 11 kwietnia 2018  r., środa, godz. 12.00
  • Galeria Kameralna
  • ul. Partyzantów 31a
  • Słupsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.