Aktualności

Edukacja w kontakcie z naturą. Około 700 dzieci znajdzie miejsce w nowych przedszkolach

Marszałek bawi się samochodzikiem z dzieckiem
Fot. Sławomir Lewandowski

Od roku szkolnego 2017/2018 otwarte zostaną cztery nowe placówki przedszkolne w Gdańsku i jedna w Pucku. Miejsce w nich znajdzie kilkaset dzieci.

 

Na dzieci czekają nowoczesne budynki oraz unikatowe metody nauczania – oparte na bliskim kontakcie z naturą, spacerach i poznawaniu najbliższego otoczenia. Z projektu skorzystają też wychowawcy i rodzice.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 1 września 2017 r. m.in. przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego. To także dzień inauguracji działalności przedszkola nr 4 w Gdańsku.

 

Cztery nowe placówki w Gdańsku już gotowe

W ramach projektu Pozytywne Przedszkola Pomorza w nowych przedszkolach w Gdańsku zostanie wprowadzona nowatorska metoda nauczania, której podstawą jest kontakt dzieci z naturą. Zamiast tradycyjnych zabaw w salach, dzieci będą dużo czasu spędzać na dworze, na spacerach, wizytach u lokalnych rzemieślników i artystów oraz poznawaniu najbliższego otoczenia. Edukacja ma być oparta na doświadczeniu, przeżywaniu i odkrywaniu. Nad realizacją zadań nowej metody nauczania będzie czuwał Instytut Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Mendel. Opracowany przez jej zespół program nauczania ma stać się flagową gdańską metodą edukacyjną.

Wychowawcy mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów. Będą nie tylko nadzorować, ale i doradzać oraz proponować ciekawe rozwiązania i programy zajęć. Do wyboru będą mieli liczne szkolenia oraz programy rozwojowe, dzięki którym będą doskonalić swoje umiejętności. Ich zajęcia staną się ciekawsze, bardziej nowoczesne i unikatowe.

– Przedszkole to pierwszy, bardzo ważny etap edukacji. Dlatego postanowiliśmy tym ogromnym projektem wesprzeć przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli – powiedział Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Projekt zakłada bowiem wyszukiwanie dysfunkcji wśród najmłodszych dzieci, wyrównywanie ich kompetencji, naukę języków oraz poprawę sprawności fizycznej poprzez zajęcia na pływalni czy zajęcia żeglarskie. Ponadto 40 nauczycieli będzie podnosiło kwalifikacje. Uwzględniamy także rodziców, którzy będą zaangażowani w ten projekt i będą uczyli się, jak efektywnie wykorzystywać szanse, jakie daje im nowoczesna edukacja. W tym roku na tego typu działalności przeznaczyliśmy już 110 mln zł i podobną kwotę, rozszerzaną również o żłobki, zamierzamy wydać także roku kolejnym – podsumował.

Z dniem 1 września swoją działalność w Gdańsku rozpoczęły: Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 1 przy ul. Kilińskiego, Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 2 „Długie Ogrody" przy ul. Łąkowej, Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 3 przy Trakcie św. Wojciecha oraz wspomniane już Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 przy ul. Świętokrzyskiej. Nowe przedszkola są placówkami publicznymi, więc odpłatność w nich jest taka sama, jak na zasadach ogólnych.

 

 

Skorzysta nie tylko Gdańsk

Mimo że pierwsza umowa zostanie podpisana w Gdańsku, w ramach projektu z dofinansowania skorzystają też przedszkolaki w Pucku i w Swarzewie. Miejsce w nowym przedszkolu dostanie tam 50 dzieci.

Ponadto w ramach projektu organizowane będą zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne, warsztaty rozwojowe i zajęcia z przedmiotów nieobjętych programem nauczania w przedszkolach, m.in. z chemii, informatyki, języków obcych, nauki pływania czy żeglarstwa. Zajęcia wyrównawcze oraz spotkania z logopedami będą nadzorowane przez specjalistów z UG. Z dodatkowych zajęć skorzysta łącznie 840 dzieci.

Projekt przewiduje rozwój zawodowy nauczycieli. Szkolić ich będą m.in. pracownicy UG. Uruchomiona zostanie także nowoczesna platforma internetowa, przy pomocy której nauczyciele będą mogli wymieniać doświadczenia, prowadzić dyskusje i profesjonalne spotkania. Ich współpraca zaowocuje z pewnością ciekawszymi i bardziej innowacyjnymi zajęciami dla dzieci.

Dofinansowanie realizowane jest w ramach projektu Pozytywne Przedszkola Pomorza. Całkowita wartość to prawie 10 mln zł, z czego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2017-2020 przeznaczono na ten cel ponad 8 mln zł.

view szablon artykułu