Aktualności

Sale dla matek i łóżeczka dla noworodków. Odnowiony Oddział Położniczo-Ginekologiczny w szpitalu na Zaspie

Oddział Położniczo-Ginekologiczny
Oddział Położniczo-Ginekologiczny. Fot. Sławomir Lewandowski

Przebudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku kosztowała ponad 2 mln zł. Dzięki temu wyremontowano sale dla młodych mam z dziećmi i gabinety lekarskie, powstał nowy pokój laktacyjny.

 

Nowo remontowany Oddział Położniczo-Ginekologiczny (I etap, lewa, północna strona) otwarto w szpitalu na Zaspie 4 września 2017 r.

– We wszystkich tzw. szpitalach marszałkowskich staramy się podnosić komfort opieki nad pacjentami – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Szczególną troską otaczamy młode mamy z ich pociechami. To wyraz prowadzonej konsekwentnie i od wielu lat przez samorząd województwa polityki prorodzinnej. Remont Oddziału Położniczo-Ginekologicznego jest kolejną inwestycją w Szpitalu św. Wojciecha, którą wsparliśmy finansowo. Nowo wyremontowana część będzie funkcjonowała w systemie matka z dzieckiem (rooming-in). Oznacza to, że cały pobyt w szpitalu młoda mama spędzi na sali razem z noworodkiem. Przykładem dbałości o zdrowie i prawidłowy rozwój najmłodszych Pomorzan są też zmodernizowane niedawno oddziały neonatologii w Szpitalu św. Wojciecha oraz położniczy w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Ponadto, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  w latach 2007-2013 na Pomorzu wsparto 331 ośrodków wychowania przedszkolnego. Natomiast w zakresie wspierania edukacji przedszkolnej do tej pory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczono prawie 100 mln zł. Środki te pozwolą na utworzenie prawie 3,5 tys. nowych miejsc wychowania przedszkolnego, a ponad 11,5 tys. przedszkolaków zostanie objętych dodatkowymi zajęciami zwiększającymi ich szanse edukacyjne. Dodatkowo zostanie stworzonych 300 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 za ponad 9 mln zł – dodaje Orłowski.

 

Pacjentki i niemowlaki będą zadowolone

Remont trwał pół roku. Na oddziale wymieniono okna, drzwi i posadzki, pomalowano ściany i sufity. Modernizacja obejmowała 12 pokoi. Pomieszczenia dla matki z dzieckiem: cztery jednoosobowe z osobnymi łazienkami, cztery dwuosobowe oraz dwa jednoosobowe ze wspólną łazienką pomiędzy nimi. Ponieważ mamy z noworodkami przebywają stale razem, pokoje zostały wyposażone w łóżka dla matek i łóżeczka dla dzieci. Dodatkowo w salach znajdują się stanowiska do pielęgnacji noworodków. Jest miejsce do przewijania, wanienka oraz zestaw szafek na pieluchy i kosmetyki. Powstał też nowy pokój laktacyjny.

W pomieszczeniach zamontowano nowe grzejniki, wymieniono m.in.: instalację elektryczną, teletechniczną, hydrauliczną i kanalizacyjną. Zmodernizowano też instalację, dzięki której pacjenci będą mogli wzywać personel do sal chorych. Powstał aneks socjalny dla pacjentek wyposażony: zlewozmywak, umywalkę, czajnik i lodówkę.

 

Większy komfort personelu

Zmodernizowano punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym oraz pokojem socjalnym dla pielęgniarek, który został otwarty na odnowiony korytarz. Dzięki temu pielęgniarki mają kontakt z pacjentami oraz wzrokowy nadzór nad oddziałem. Wyremontowano też m.in. gabinety: diagnostyczno-zabiegowy, ordynatora, lekarzy i oddziałowej. Odnowiono również: pomieszczenie socjalne, brudownik, magazyn brudny i czysty. Na ścianach sal chorych i korytarzu zamontowano również system odbojnic i poręczy, które ułatwią pacjentom poruszanie się. Po remoncie jest 16 łóżek dla pacjentek. Zmodernizowany oddział znajduje się na pierwszym piętrze w budynku A.

 

Koszt inwestycji

Na modernizację oddziału (I etap, lewa, północna strona) wydano ponad 2,3 mln zł. Najwięcej, ponad 2,1 mln zł kosztowały roboty budowlane. Na dokumentację projektową przeznaczono prawie 100 tys., a na wyposażenie ponad 90 tys. zł. Samorząd województwa ze swojego budżetu przekazał prawie 1,95 mln zł, 380 tys. zł przeznaczył szpital ze środków własnych.

view szablon artykułu