Aktualności

Nowe sale chorych, łóżka i kardiomonitory. Chirurgia na Zaspie już po remoncie

Uroczyste otwarcie wyremontowanego skrzydła Oddziału Chirurgicznego Ogólnego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Sławomir Lewandowski
Uroczyste otwarcie wyremontowanego skrzydła Oddziału Chirurgicznego Ogólnego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Fot. Sławomir Lewandowski

Remont Oddziału Chirurgicznego Ogólnego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku kosztował prawie 2,6 mln zł. Zostały wyremontowane m.in.: sale chorych, w tym trzy sale pooperacyjne, pokój socjalny dla pacjentów oraz gabinet zabiegowo-opatrunkowy.

 

Nowo wyremontowany oddział został otwarty w szpitalu na Zaspie 30 sierpnia 2017 r. Modernizacja chirurgii (I etap, prawe skrzydło) trwała pół roku.

 

– Od wielu lat pomorski samorząd stara się podnosić standardy w tzw. marszałkowskich szpitalach – powiedział Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. –  Szpital na Zaspie jest systematycznie modernizowany i rozwijany. W ostatnich latach wyremontowano, m.in. oddziały: okulistyczny, neonatologii i intensywnej terapii noworodka oraz jedno ze skrzydeł interny. Inwestycja związana z oddziałem chirurgii jest kolejnym etapem zmian, jakie przeprowadzamy i która będzie stanowiła całość z nowoczesnym blokiem operacyjnym, którego budowa jest już przesądzona. Dzięki niej pacjenci Oddziału Chirurgicznego Ogólnego będą mieli lepsze warunki powrotu do zdrowia i wzrośnie ich bezpieczeństwo, a lekarze i pielęgniarki będą się mogli jeszcze lepiej skoncentrować na pacjencie – dodał Orłowski.

 

Wyremontowane sale i łazienki, nowe instalacje i sprzęt medyczny  

Wymieniono drzwi i posadzki, pomalowano ściany i sufity. W pomieszczeniach są nowe łóżka i szafki dla pacjentów. Modernizacja obejmowała 10 pokoi 2-osobowych, w tym trzy sale pooperacyjne. Pokoje mają wspólne łazienki dla dwóch pomieszczeń. W sanitariatach są: nowe umywalki, muszle, brodziki i baterie. Sale chorych także wyposażono w niewielkie umywalki. Wyremontowano też trzy pokoje 2-łóżkowe, które mają własne łazienki.

W pomieszczeniach wymieniono m.in.: instalację elektryczną, teletechniczną, hydrauliczną i kanalizacyjną. Zmodernizowano instalację wentylacyjną, a także taką, dzięki której pacjenci będą mogli wzywać personel do sal chorych. Zamontowano też nowe grzejniki.

Na potrzeby oddziału zakupiono m. in.: centralę monitorującą i kardiomonitory. Pacjenci będą też transportowani nowym wózkiem.

 

Całodobowy nadzór z dyżurki pielęgniarek

Wyremontowano pokój socjalny dla pacjentów, który został wyposażony w: zlewozmywak, umywalkę, czajnik i lodówkę. Zmodernizowano punkt pielęgniarski z pokojem przygotowawczym oraz pokojem socjalnym dla pielęgniarek, który został otwarty na odnowiony korytarz. Dzięki temu pielęgniarki mają kontakt z pacjentami oraz wzrokowy nadzór oddziału. Wyremontowano też m.in.: magazyny sprzętu i środków opatrunkowych, brudownik, magazyn brudny i czysty. Zmodernizowano gabinet zabiegowo-opatrunkowy i wyposażono go w nowy stół zabiegowy. Na ścianach sal chorych i korytarzu zamontowano również system odbojnic i poręczy, które ułatwią poruszanie się pacjentów.

Po remoncie jest 26 łóżek. Zmodernizowany oddział znajduje się na czwartym piętrze szpitala w dziewięciokondygnacyjnym budynku A.  

 

Kosz inwestycji

Na modernizację chirurgii (I etap, prawe skrzydło) wydano prawie 2,6 mln zł. Najwięcej, gdyż prawie 2,3 mln zł pochłonęły roboty budowlane. Na dokumentację projektową przeznaczono blisko 70 tys., a na wyposażenie niemal 230 tys. zł. Z budżetu samorządu województwa przekazano ponad 1,9 mln zł, pozostałą kwotę w wysokości prawie 670 tys. zł przeznaczył szpital.

 

view szablon artykułu