Aktualności

Nowe inkubatory dla dzieci z wadami serca

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

Pomorskie Centrum Traumatologii wzbogaciło się o dwa inkubatory. Znalazły się na Oddziale Kardiochirurgii dla Dzieci z Wadami Wrodzonymi. W uroczystości przekazania sprzętu przez Fundację „Serce Dziecka" w same walentynki, 14 lutego 2013 r., wzięła udział wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń. PCT jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego.

Przekazane przez warszawską fundację inkubatory przeznaczone są do leczenia noworodków i niemowląt z wrodzonymi wadami serca w warunkach oddziału pooperacyjnego kardiochirurgii dziecięcej. Ten wspaniały dar dodatkowo uświetnia jubileusz wykonania tysięcznej operacji kardiochirurgicznej u dziecka w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku.

Fot. Sławomir LewandowskiOddział kardiochirurgii dziecięcej jest jedyną tego typu placówką w Polsce północnej. Powstał w roku 2008 dzięki decyzji dyrekcji szpitala i inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie pełnego zakresu operacji kardiochirurgicznych i procedur kardiologii interwencyjnej u dzieci, w tym niemowląt, noworodków i wcześniaków. Od początku oddział specjalizuje się w leczeniu dzieci z pełnym spektrum problemów kardiologicznych, z powodzeniem wykonując obecnie najbardziej złożone zabiegi korekcji wad wrodzonych z zastosowaniem płuco-serca, a także procedury interwencyjne i hybrydowe u najbardziej chorych dzieci. Powstanie oddziału stało się impulsem do współdziałania wielu organizacji wspierających dzieło budowy nowoczesnego ośrodka leczącego dzieci z chorobami serca w Polsce północnej. Początkowa inwestycja Urzędu Marszałkowskiego została istotnie uzupełniona zakupami sprzętowymi ze środków Fundacji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", wielu darczyńców i sponsorów. Od początku oddział i rodziców wspiera także Fundacja „Serce Dziecka" z Warszawy.
 

Sławomir Lewandowski

view szablon artykułu