Aktualności

Nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

W dniu dzisiejszym w siedzibie Oddziału Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa zamykająca realizację projektu pn. „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – ETAP 2".

W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Sławomir Neumann, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Spotkanie było okazją do podsumowania inwestycji polegających na wybudowaniu ośmiu baz HEMS i Stacji Obsługi Technicznej oraz modernizacji dwóch obiektów.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizował działania w ramach projektu „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Całkowity koszt projektu to ok. 69,9 mln zł z czego ponad 58 mln zł to fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu dofinansowaniu obecnie funkcjonuje 11 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zostały nowo wybudowane, zmodernizowane lub doposażone. Nowe obiekty powstały w Łodzi, Suwałkach, Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Gdańsku, Zielonej Górze i Wrocławiu. W Szczecinie powstała Stacja Obsługi Technicznej, a bazy w Sanoku i Białymstoku poddane zostały gruntownej przebudowie.

Modernizacja infrastruktury baz LPR umożliwia wprowadzenie do eksploatacji nowoczesnych śmigłowców, co m.in. zwiększa bezpieczeństwo startu i lądowania. Dzięki temu poprawia się mobilność zespołów ratownictwa medycznego i skraca się czas dotarcia do zdarzenia. Obecny standard wyposażenia powietrznych służb ratunkowych jest na wysokim, europejskim poziomie i pozwala na sprawne przeprowadzenie przedszpitalnych czynności ratunkowych.

Magdalena Ledwoń

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka