Aktualności

Nowa muzyka na wiosnę

$image_alt
Alessandro Bosetti wystąpił podczas styczniowej odsłony Dni Muzyki Nowej. Fot. Paweł Wyszomirski

Kwietniowa odsłona V Dni Muzyki Nowej ukazuje, jak dobrze znane instrumenty można wykorzystać na nowo, generując na nich inną jakość brzmieniową oraz poszerzając spektrum ich możliwości. Wiosenna edycja zostanie zdominowana przez instrumenty strunowe i trwać będzie od 10 do 12 kwietnia 2015 r., w gdańskim klubie Żak.

Po raz pierwszy na festiwalu tyle miejsca poświęcone zostanie gitarom elektrycznym, instrumentom strunowym szarpanym. Swoistą rewolucję przeprowadza na nich Ex-Easter Island Head, trio z Liverpoolu, które kładąc gitary w pozycji poziomej, wydobywa z nich dźwięki, uderzając w struny pałeczkami perkusyjnymi – tworzą w ten sposób rozwlekłe dźwiękowe plamy na zmianę z minimalistycznymi repetycjami.

Duet Kapital obrazuje, w jaki sposób łączyć psychodeliczne gitarowe tła z elektroakustycznymi interwencjami, na dodatek często w bardzo zrytmizowanej odsłonie. Columbus Duo koncentruje się na dźwiękach wydobywanych przy pomocy gitary i perkusji, gdzieś na peryferiach ich możliwości. Nie tam, gdzie są melodie czy sztywne ramy utworów, ale w miejscu, w którym instrumenty te wybrzmiewają echem, a szczątki generowanych przez nie dźwięków są najciekawsze.

Hildur Gudnadóttir zagości na imprezie z okazji premiery swojej najnowszej płyty „Saman", poświęconej zjawisku rezonansu, w tym przypadku powstałemu w wyniku fuzji wiolonczeli (instrument strunowy smyczkowy) i głosu artystki. Polski TWOgether Duo odwołuje się do dzieł kompozytorów klasycznych i współczesnych, a jego muzycy, zdobywcy Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka poważna", intrygująco dialogują na linii wiolonczela – akordeon.

V Dni Muzyki Nowej - plakatDopełnieniem będzie koncert Juliana Sartoriusa, który gra jedynie na perkusji, a definiuje jej brzmienie na wiele sposobów. Muzyk, wykorzystując cały zestaw bębnów i przedmiotów, a eksplorując sonorystyczne możliwości poszczególnych elementów, różnicuje swoje brzmienie od głośnych form po ciche interwencje dźwiękowe.

V Dni Muzyki Nowej realizowane są ze środków Gdańska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szczegółowy program i informacja o biletach na stronie klubu Żak

 

V Dni Muzyki Nowej
———————————————————————

Oprac. AK
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości