Aktualności

Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2014 rok

$image_alt
Statuetka Gryfa Pomorskiego. Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, przyznała dziesięć nominacji do nagrody w kategorii Kreacje artystyczne, trzy do tytułu Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz trzy nominacje do miana Mecenasa Kultury. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia 2015 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Wskazania członków Małej Kapituły PNA dały wyraźny sygnał, że miniony rok w pomorskiej kulturze upłynął pod znakiem muzyki.

W tej edycji PNA nominacją wyróżniono Sławomira Jaskułke za piękną i liryczną płytę „Sea". Wojciecha Rajskiego dostrzeżono za doskonałą płytę „Chopin : Hummel : Mozart", zrealizowaną przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot wraz z Alexandrem Krichelem dla Sony Classical. Zygmunt Rychert do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowany został za twórczą i dydaktyczną pracę włożoną w przygotowanie Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, za pracę, która zaowocowała nagraniem płyty „Wojciech Kilar: Angelus, Exodus, Victoria" oraz „Panufnik: Concertos". Natomiast Olo Walicki doceniony został za barwną i świeżą płytę „Kaszëbë II" oraz widowisko „To be authentic, or not to be" w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Wojciech Rajski i muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Fot. Przemysław Bator, źródło: www.pfksopot.pl
Wojciech Rajski i muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Fot. Przemysław Bator, źródło: www.pfksopot.pl

Kolejna nominacja należy do Marka Kuczyńskiego, który skomponował muzykę do spektaklu „Biesy" w reżyserii Krzysztofa Babickiego w Teatrze Miejskim w Gdyni. Nominacja została przyznana za stworzenie muzyki, która wprowadza w mistyczny, hipnotyzujący świat Dostojewskiego.

Miłośników teatru z pewnością ucieszy nominacja dla Floriana Staniewskiego za zapadającą w pamięć kreację Pluszkina w „Martwych duszach" Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże. Ida Bocian i Ewa Ignaczak otrzymały wspólną nominację za powołanie do życia interdyscyplinarnego przystanku artystycznego Teatr Gdynia Główna oraz za ambitny projekt Teatr zajechał.

Mała Kapituła wyróżniła również ciekawe zjawiska z dziedziny literatury. Doceniona została Magdalena Grzebałkowska za znakomitą książkę „Beksińscy. Portret podwójny", za wspaniale opowiedzianą trudną i wielobarwną biografię dwóch outsiderów – ojca i syna. Nominację otrzymał ponadto Paweł Huelle za niezwykłą książkę „Śpiewaj ogrody", misterną opowieść o nieistniejącym już, wielokulturowym świecie dawnego Gdańska.

W gronie nominowanych znalazł się też Vahram Mkhitaryan. Kapituła przyznała tę nominację za uduchowiony i metaforyczny krótkometrażowy debiut fabularny „Mleczny brat". Film został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych, zdobył ważne polskie nagrody filmowe.

Spośród dziesięciu nominacji w kategorii Kreacje artystyczne Duża Kapituła PNA w tajnym (korespondencyjnym) głosowaniu wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych każda.

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2014 nagrodę mają szansę otrzymać: Sławomir Bronk za animowanie życia muzycznego w regionie pomorskim, m.in. w ramach Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sierakowicach oraz za prowadzenie Chóru Kameralnego Discantus w Gowidlinie; Filip Ignatowicz za odważny projekt „Fignacy – superoferta", stanowiący rozwinięcie dyplomu, kontynuujący refleksję nad konsumowaniem sztuki, a także Maciej Kułakowski za intensywną, międzynarodową aktywność koncertową oraz za wirtuozerię docenioną przez jury wielu rodzimych konkursów muzyki poważnej.

Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są: Grupa Energa za konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz licznych prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście, m.in. VII Festiwalu Wybrzeże Sztuki organizowanego przez Teatr Wybrzeże; Grupa Lotos SA za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Opery Bałtyckiej oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, a także festiwali, m.in. Solidarity of Arts, Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot oraz Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wieloletnie i konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (w wysokości 20 tysięcy złotych). Laureata tej nagrody wyłoni osobiście marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Uroczystość wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2014 odbędzie się 23 kwietnia, o godz. 19.00. Tegorocznej gali towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Stefana Tarary (skrzypce), pod dyrekcją Maestro Ernsta van Tiela.

Patronat medialny nad galą: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, „Dziennik Bałtycki" portal trojmiasto.pl.

Zobacz również:

 

Oprac. AK

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości