Aktualności

Noc Muzeów 2014

$image_alt

Spacer po galerii, podziwianie eksponatów, spotkania z twórcami lub koncert nocą? Czemu nie! W sobotę, 17 maja 2014 r. instytucje kultury po raz kolejny otwierają swoje podwoje dla nocnych gości. Marszałek województwa Mieczysław Struk serdecznie zaprasza na Noc Muzeów, bowiem pomorskie placówki również przygotowały specjalne atrakcje. Wstęp jest darmowy lub za symboliczną kwotę.

A będzie się działo dużo, w tym roku pomorska Noc Muzeów zapowiada się bardzo różnorodnie. W Trójmieście i pobliskich miejscowościach weźmie w niej udział kilkadziesiąt instytucji: muzea – największe i te mniejsze, galerie, centra sztuki i nauki. Stałym wystawom towarzyszyć będą koncerty, happeningi, rekonstrukcje historyczne i konkursy. Wydarzenia Nocy Muzeów zaczynają się o godz. 19.00, zakończenie jest planowane na 1.00 w nocy.

Na inwencję gości postawiło w tym roku Muzeum Narodowe w Gdańsku, które proponuje wybranie trasy zwiedzania swoich oddziałów i skorzystanie z przygotowanych atrakcji. I tak przed Zieloną Bramą odbędą się pokazy multimedialne filmu „Muzeum Utracone".  To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie.

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) zaprasza na interaktywną wystawę rysujących maszynskonstruowanych przez Pawła Dudka, Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki) na koncert zespołu Balkan Sevdah,Oddział Sztuki Dawnej na warsztaty dla dzieci „Od gabinetu osobliwości do muzeum", a Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na koncert pieśni legionowych i ognisko!

Noc Muzeów 2014W podróż w czasie zabiorą i dużych, i małych gości Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Grodzisko w Sopocie. Przy ul. Mariackiej poznać będzie można m.in. tajniki dawnych gier planszowych, którymi pasjonowali się mędrcy, królowie i zwykli ludzie w odległych wiekach. A także posłuchać tradycyjnych celtyckich brzmień w wykonaniu zespołu Strays i podziwiać nocną panoramę Gdańska z wieży Domu Przyrodników.

Natomiast sopockie Grodzisko przygotowało m.in. prezentację z dziedziny archeologii doświadczalnej zatytułowaną „Życie ludzi w epoce kamienia", która ilustrowana będzie oryginalnymi kośćmi mamuta, renifera, nosorożca włochatego i tura.

Cykl pokazów „zegarowych" reakcji chemicznych to propozycjaNadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Alchemia znikania, czyli kolorowe eksperymenty, przeprowadzane będą przy wejściu do Ratusza Staromiejskiego. A w Centrum św. Jana spotkają się historia i teraźniejszość. W programie m.in. oprowadzanie po kościele i możliwość zobaczenia niedostępnych na co dzień miejsc – wejście na wieżę z dzwonem zegarowym z 1543 r. Dla dzieci przygotowane zostały zagadki i zabawy historyczne.

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce szczególne na mapie Gdańska. Jego otwarcie już 30 sierpnia, a na razie, w Noc Muzeów, zobaczyć będzie tam można filmy i wystawę plenerową, prezentujące przestrzeń i funkcje budynku, przewodnicy z minionej epoki opowiedzą o najciekawszych eksponatach.

Nie lada atrakcje przygotowało Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Po raz pierwszy w Spichlerzach Sztuki zobaczyć będzie można multimedialne widowisko „Usłysz i zobacz Witkacego". Odsłonięty zostanie także wielkoformatowy portret S. I. Witkiewicza.

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku przygotowała atrakcje dla wszystkich, którzy będą chcieli odkryćtajemnice Baszty Czarownic. Zobaczą oni, co kryje się na najwyższej kondygnacji. A na projekcję Bałtyckiej Kroniki Filmowej na murach zaprasza tej nocy Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

W Wejherowie również będzie magicznie. Pracownicy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiejwystąpią w strojach czarownic i czarowników! A przygotowali m.in. happening pt. „Samosąd" w wykonaniu Teatru Zymk, Pokaz Mody Czarownej, konkursy na taniec czarownicy i diabła, a także odlotowy konkurs na ulubiony sprzęt do latania. Swój debiut będzie również miała „muzealna biała dama"…

Wprawdzie nie na nocne odwiedziny, ale już w niedzielę, 18 maja, z okazji Dnia Muzealnika, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza na widowisko obrzędowe pt. „Ścinanie Kani". Inscenizacja rozpocznie się o godz. 14.00. Muzeum jest tego dnia czynne od 10.00 do 18.00, a wstęp jest bezpłatny.

To oczywiście tylko ułamek atrakcji przygotowanych na tę jedyną noc w roku. Warto wybrać się na wyprawę szlakiem gościnnych galerii i muzeów i w nocnej scenografii podziwiać zbiory, premierowe pokazy, wziąć udział w happeningach, inscenizacjach, spotkaniach z twórcami i naukowcami, poznać tajemnice zza kulis galerii i dużo, dużo więcej.

 
 

► Europejska Noc Muzeów

W przedsięwzięciu uczestniczą placówki w całej Europie. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2005 roku, a jej pomysłodawcą było Francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji. Założeniem Nocy Muzeów jest włączenie Europejek i Europejczyków z różnych zakątków kontynentu we wspólne święto kultury, sztuki i nauki. Bo one nie znają granic, nie zważają na różnice, łączą ludzi pomimo odległości.

 
 
Zobacz również: www.ikm.gda.pl/nocmuzeow
 
view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka