Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/39b7ff6a-fd33-4e99-9250-80e6045d051f.jpg Niższa dawka promieniowania, bardziej czytelny obraz, krótszy czas badania – tak działa najnowszy tomograf w szpitalu na Zaspie. Skorzystają pacjenci i lekarze

Niższa dawka promieniowania, bardziej czytelny obraz, krótszy czas badania – tak działa najnowszy tomograf w szpitalu na Zaspie. Skorzystają pacjenci i lekarze

Tomograf komputerowy w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie

Pacjenci i lekarze są zadowoleni. Nowy tomograf zapewnia dokładniejsze badanie serca, naczyń wieńcowych oraz ograniczy do minimum dawkę promieniowania. Jest to niezwykle ważne w przypadku badania dzieci i pacjentów z chorobami onkologicznymi.

 

Wykonano już ponad tysiąc badań. –  Badania oddziałowe wykonujemy na bieżąco – mówi Katarzyna Brożek z Copernicusa. – Przeciętny czas, w zależności od rodzaju badania, wynosi od 5 do 20 minut, a dziennie można przeprowadzić ich ponad 30 – dodaje.

 

Stare zastąpi nowe

Nowoczesny tomograf komputerowy Revolution EVO był bardzo potrzebny w szpitalu na Zaspie. Zastąpił dotychczas stosowany i wysłużony już aparat 6-rzędowy. W ciągu 13 lat wykonano na nim prawie 117 tys. badań. Nie można było nim zbadać np. serca, a badania pediatryczne były utrudnione. Nie miał również algorytmów pozwalających na redukcję dawki promieniowania pochłoniętej przez pacjenta. Pozbawiony był też wielu aplikacji zaawansowanych, które są obecne w nowym tomografie.

– To sprzęt najnowszej generacji, dzięki któremu krótszy jest czas badania pacjentów  – powiedział Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Szpital może przeprowadzić codziennie między 30 a 35 badań, a więc więcej niż dotychczas. Nowoczesna technologia pozwala na szybszą diagnozę przy mniejszej dawce napromieniowania. Poprawi się też precyzja i różnorodność wykonywanych badań – dodał Orłowski.

W 2017 r. planowane jest wykonanie ponad 10 tys. badań.

 

Jaki jest Revolution EVO?

Nowe urządzenie jest 64-rzędowe, umożliwia uzyskanie 128 warstw podczas jednego obrotu lampy.  Revolution EVO to tomograf nowej generacji wyposażony w tor obrazowania Clarity i ASIR-V. Pozwala to na obrazowanie wysokiej jakości poprzez wysoką rozdzielczość przestrzenną. Ma niski poziom szumu oraz mniejszą ilość artefaktów. Posiada zmniejszoną dawkę promieniowania, jaką pochłania pacjent w trakcie badania, przy zachowaniu wykrywalności niskiego kontrastu. Zmniejsza się też dawka promieniowania na narządy leżące pod powierzchnią skóry, np. piersi, tarczyca. Ponadto nowy tomograf daje możliwość szybkiego skanowania pacjenta, co skraca czas wstrzymania oddechu podczas badania. Umożliwia badanie dzieci, uwzględniając wiek i masę małego pacjenta, z dostosowaniem dawki promieniowania z jej znaczną redukcją. Można nim wykonywać długie badania (do 200 cm) w bardzo krótkim czasie, bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta.

Tomograf najczęściej wykorzystywany jest m. in. podczas ogólnych badań diagnostycznych np. mózgowia, narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy z podaniem środka cieniującego dożylnie (kontrast – przyp. red.), badań powypadkowych całego ciała i badań naczyniowych.  Szybki czas obrotu maszyny oraz wyposażenie jej w kardiomonitor pozwala na przeprowadzenie szczegółowych badań serca, w tym planowanie wszczepienia zastawki aortalnej. Możliwa jest też dokładniejsza ocena wielkości, lewej i prawej komory oraz ich funkcji skurczowej i trójwymiarowa wizualizacja zmian w budowie serca (obraz uzyskiwany po jednorazowym zatrzymaniu oddechu przez badanego). Tomograf umożliwia również diagnozowanie pacjentów z wszczepionymi urządzeniami, tj. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepy ortopedyczne i stomatologiczne, a także tzw. osób niewspółpracujących, po różnego rodzaju urazach i stanie ogólnym ciężkim. Ponadto można porównać w czasie rzeczywistym zmiany np. nowotworowe z poprzednimi badaniami, dostarczonymi przez pacjenta, nawet jeśli badania były wykonane z użyciem innego aparatu (tomograf lub rezonans magnetyczny) i w innym ośrodku diagnostycznym.

 

Łatwiej dla lekarzy

Zakład Diagnostyki Obrazowej, w którym działa aparat TK, został wyposażony w 4 dodatkowe konsole do opisywania badań oraz serwer aplikacyjny i archiwizujący.

Revolution EVO posiada też nowoczesne oprogramowanie służące m.in. do: wykrywania małych zmian w płucach – program do automatycznej analizy miąższu oraz zmian w jelicie grubym za pomocą wirtualnej kolonoskopii.

 

Jakie zmiany przeprowadzono?

W ramach otrzymanych przez szpital środków kupiono nowy tomograf komputerowy, zdemontowano i zutylizowano stary sprzęt. Zlecono wykonanie projektu budowlano-wykonawczego pracowni TK oraz na jego podstawie przeprowadzono roboty budowlano-montażowe. Zamontowano też klimatyzację – wentylację pomieszczeń pracowni TK, zasilanie zewnętrzne tomografu komputerowego oraz instalacje elektryczne w pomieszczeniach. Przeprowadzono również szkolenia kliniczne dla personelu.

 

Ile kosztował?

Na zakup tomografu komputerowego wraz z dostawą, adaptację pomieszczeń, szkolenie personelu szpital otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Środki pochodzą z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dotacja z ministerstwa wyniosła ponad 2 mln zł, a samorząd województwa pomorskiego w latach 2016-2017 przekazał prawie 1,7 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.