Aktualności

Nietypowo o ochronie pszczół

$image_alt
Kujawscy Zapylacze. Fot. mat. prasowe

Świat bez pszczół? Trudno to sobie wyobrazić. Dzięki tym pożytecznym owadom zapylana jest jedna trzecia roślin, które dają nam żywność. Akcja „Kujawscy Zapylacze" w ramach programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom" ma zwrócić uwagę społeczeństwa na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym oraz w życiu człowieka. „Kujawscy Zapylacze" to trzej śmiałkowie, którzy podjęli się karkołomnego zadania – próby zastąpienia pszczół w ich ciężkiej pracy polegającej na zapylaniu roślin.

Niemal połowa z ok. 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Aby odbudować ich populację, potrzeba około 10 lat globalnych działań. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, 90 proc. owoców, 4 tys. odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania tkaniny, a są to tylko niektóre z efektów ich pracy.

 Fot. ze strony Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom na Facebooku

Organizator programu, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA, postanowił w nietypowy sposób zwrócić uwagę polskiego społeczeństwa na wyjątkowość pszczołowatych, ich niezastąpioną rolę w ekosystemie, dla człowieka i przyrody, powołując do życia Kujawskich Zapylaczy – trzech śmiałków, którzy podjęli się ciężkiej pracy wykonywanej na co dzień przez pszczołowate – zapylania roślin.

W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy – pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli (są pod ochroną, w naszej strefie klimatycznej zapylają ok. 400 gatunków roślin), bzygów czy murarek. Wie o tym jednak tylko 14 proc. mieszkańców woj. pomorskiego, jak wynika z badania GFK Polonia „Pomagamy pszczołom – świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią". Zwrócenie uwagi na istotny wpływ pszczół na całe środowisko, ich rolę w zapylaniu, ochronę pszczołowatych i ukazanie tego, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym i wyjątkowym owadom, to główne cele 5. odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Organizatorem akcji są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica SA, a partnerem strategicznym – Fundacja Nasza Ziemia.

Niemal połowa z występujących w naszym kraju gatunków pszczołowatych znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Wymieranie zapylaczy związane jest z coraz większą degradacją środowiska naturalnego. Człowiek powinien żyć w przyjaźni z pszczołami. Budowanie sztucznych gniazd zwiększa szansę dzikich zapylaczy na przeżycie, utrzymywanie w ogrodach dzikich zakątków tworzy przyjazne dla nich. Zagrożeniem jest wypalanie traw – niszczy populację zapylaczy w naszym kraju, a używanie sztucznych pestycydów też nie jest dla nich obojętne. 

Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać 8 sierpnia 2015 r. podczas obchodów Wielkiego Dnia Pszczół. Tego dnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce będzie można poznać kulisy świata pszczół, dowiedzieć się więcej o ich pracy, produktach, które im zawdzięczamy oraz dowiedzieć się, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Wszystko to podczas atrakcji – gier, zabaw czy warsztatów.

W województwie pomorskim Wielki Dzień Pszczół świętują placówki:

Na zwiedzających czeka moc atrakcji – edukacyjne gry, quizy, warsztaty czy spotkanie z pszczelarzem. Chętni, którzy chcą poznać fascynujący świat pszczołowatych, na hasło „Wielki Dzień Pszczół" wejdą bezpłatnie do większości placówek organizujących święto. Lista placówek zaangażowanych w Wielki Dzień Pszczół dostępna jest na stronie www.pomagamypszczolom.pl.

Zobacz:

Opr. BMG

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka