Aktualności

Niepodległościowa parada łuczników na sopockiej plaży

Łucznicy stojący na plaży
Fot. źródło: http://www.mosir.sopot.pl/

Niepodległość można świętować na wiele sposób. Nietypowo, bowiem z łukami, uczczą ją łucznicy. Do Sopotu przyjadą zawodnicy z całej Polski, którzy swoją obecnością, ubrani w tradycyjne stroje związane z odtwarzanym przez siebie okresem, stanowią atrakcję dla widzów. Niezwykła parada i turniej łuczników odbędą się na sopockiej plaży, w okolicach Łazienek Północnych, w piątek,11 listopada 2016 r.

 

Impreza ma charakter rekreacyjny, tradycyjny. Turniej jest wydarzeniem otwartym. Uczestników obowiązuje, zależnie od aury, strój tradycyjny, swobodnie wybrany w przedziale od IX do XVII w. Organizatorzy zalecają strój XIII-XV w. i dostosowany do używanego przez uczestnika sprzętu i wyposażenia. 

W turnieju mogą wziąć udział jedynie łucznicy zakwalifikowani przez głównego sędziego.

Wymagania dotyczące akcesoriów łuczniczych: 

 • łuki – dopuszcza się wszelkie łuki tradycyjne oraz łuki historyczne i rekonstrukcje łuków historycznych. Nie dopuszcza się łuków bloczkowych (typu compound) ani łuków wyczynowych. Naciągów łuków się nie limituje. 
  Niedozwolone są jakiekolwiek celowniki nienaturalne. Nie dopuszcza się celowników i oprzyrządowania wystającego poza obrys majdanu i ramion łuku. Dozwolona jest podpórka pod strzałę: drewniana, rogowa, skórzana, z włosia lub inna. 
 • strzały – promienie strzał wyłącznie drewniane, a lotki z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu, papieru. Dopuszcza się groty metalowe wszelkiego typu, również toczone, a ponadto z kamienia lub rogu. Osady w promieniu lub z materiałów naturalnych. 

Inny sprzęt może zostać dopuszczony decyzją sędziego, jednak wynik będzie podany poza klasyfikacją. 

Nie zalicza się trafień strzałą, która nie pozostała w tarczy w momencie trafienia. W przypadku oddania większej liczby strzałów niż przewidziana dla danej konkurencji; uczestnikowi odejmuje się stosowną liczbę strzał według największej liczby punktów za daną strzałę. Nie wolno oddawać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał mniejszą liczbę strzałów niż przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku wątpliwości liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, nawet gdyby strzała w najmniejszym stopniu dotykała tarczy z większą liczbą punktów. 

Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika. 
Jednak decydujące zdanie ma sędzia główny turnieju i od jego decyzji nie ma odwołania.  

Ze względów bezpieczeństwa uczestnicy mogą być poddani wstępnym eliminacjom. 
W trakcie Parady Łuczników Dnia Niepodległości zostanie rozegrany jeden turniej. 

Program turnieju

 • godz. 10.30 – zapisy zawodników i przygotowanie miejsca
 • godz. 11.11 – rozpoczęcie turnieju
 • godz. 14.50 – zakończenie strzelania 
 • godz. 15.15 – odczytane wyników
 • godz. 15.30 – zakończenie turnieju

Organizatorami wydarzenia są: Konfraternia Smorgońskiej Akademii, Oliwska Drużyna Najemna „Inogici", Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Tradycyjnego.

Parada Łuczników Dnia Niepodległości

 • 11 listopada 2016 r., piątek
 • al. Mamuszki 22, okolice restauracji Bulaj
 • Łazienki Północne
 • Sopot

Zobacz: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sopocie

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości