Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/0ff159c3-713d-45cf-8a6e-effc7fecedb0.jpg Nie wolno palić nią w piecu ani oddać do zoo. Co zrobić z choinką po świętach?

Nie wolno palić nią w piecu ani oddać do zoo. Co zrobić z choinką po świętach?

Choinki

Zielona choinka po świętach szybko traci swój urok. Sypie się i schnie. W końcu trzeba ją wyrzucić. Warto zrobić to z głową. Zakłady oczyszczania miast już teraz odbierają drzewka, ale w określonych termiach i na specjalnych warunkach. Sprawdź, jak i kiedy można pozbyć się bożonarodzeniowej choinki.

 

Niektórzy rezygnują ze świątecznych choinek od razu po święcie Trzech Króli, a inni starają się jak najdłużej zatrzymać świąteczną magię w domach. Jednak ostatecznie każda zielona choinka wyląduje na śmietniku. Trzeba pamiętać, że nie wolno palić nią w piecu, ponieważ dym z drzew iglastych może być trujący i powodować smog. Również Gdański Ogród Zoologiczny apeluje o nieprzynoszenie choinek dla zwierząt. W komunikacie czytamy: „choinki świąteczne są naznaczone cywilizacją (bombki, lamety, sopelki i gwiazdki) oraz chemią (różnego rodzaju opryski), przez co nie nadają się, aby je podawać zwierzętom”.

 

Przygotuj drzewko

Choinki, ze względu na rozmiar, podlegają tzw. selektywnej zbiórce odpadów biodegradowalnych. W blokach i budynkach wielorodzinnych należy wystawiać je przed pergolami śmietnikowymi, by nie blokować dostępu do nich. Z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. Choinkę należy oczyścić z ozdób, bombek i kolorowych łańcuchów, które w większości wykonane są z tworzyw sztucznych. Drzewko nie może mieć dodatkowych opakowań foliowych ani kartonowych.

 

Odpady zielone

Mieszkańcy Gdańska na pozbycie się choinki mają czas do końca lutego. Są odbierane sprzed wiat śmietnikowych zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów mokrych. Choinkę należy wystawić przed śmietnikiem  dzień wcześniej.

W Gdyni służby oczyszczania miasta odbierają choinki w konkretnych terminach, w zależności od dzielnicy. W dzielnicach: Dąbrowa, Karwiny i Wielki Kack choinki będą odbierane 17 i 31 stycznia oraz 14 i 28 lutego. Natomiast w pozostałych dzielnicach: Oksywie, Obłuże, Babie Doły, Pogórze, Cisowa, Chylonia, Chwarzno-Wiczlino, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Leszczyki, Pustki Cisowskie-Demptowo, Mały Kack, Orłowo, Redłowo, Wzgórze św. Maksymiliana, Kamienna Góra, Działki Leśne, Śródmieście i Grabówek choinkę można wyrzucić 10 i 24 stycznia oraz 7 i 21 lutego.

Z kolei w Sopocie choinki mogą być wystawiane wraz z odpadami zielonymi w terminach określonych w kalendarzach dla poszczególnych rejonów. Zgodnie z harmonogramem będą odbierane raz w tygodniu do 15 lutego. Natomiast po zgłoszeniu telefonicznym do Zakładu Oczyszczania Miasta choinki odbierane są również z terenu posesji. Warunkiem jest, by choinka była wystawiona przy zasieku oraz by umożliwiony był dostęp na teren posesji.

W Kościerzynie po raz kolejny organizowana jest akcja „Zapalmy ponownie choinkę”. Zbiórkę choinek na biomasę organizuje MPI „KOS-EKO” wspólnie z Urzędem Miasta Kościerzyna i administratorami osiedli mieszkaniowych. Drzewko należy pozostawić w pobliżu miejsca składowania nieczystości stałych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.