Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d3721427-6966-4493-8515-c5d887102f64.jpg Najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Zobacz nowe nabytki Muzeum Narodowego w Gdańsku

Najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Zobacz nowe nabytki Muzeum Narodowego w Gdańsku

Kot i Kazik – bohaterowie spektalu „O gwiazdce z nieba", Białystok 1945

Unikalną kolekcję marionetek ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek będzie można oglądać w Pałacu Opatów od 14 listopada do 16 grudnia 2018 r. Pokazowi towarzyszyć będą lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz oprowadzanie kuratorskie.

 

Z dramatyczną historią wileńskiego Teatru Łątek związana jest unikalna kolekcja 39 drewnianych marionetek, o które wzbogaciły się zbiory Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

Historia teatru Totwenek

Wileński Teatr Łątek został założony w 1936 r. w Wilnie przez Olgę Dobużyńską-Totwenową i jej córki: Ewę i Irenę. Premiera „Nowej szaty króla” według Hansa Christiana Andersena, pierwszego spektaklu teatru, odbyła się w 1941 r. Po II wojnie światowej teatr przeniósł się do Polski. W Białymstoku odbyła się premiera drugiego spektaklu – „O gwiazdce z nieba”, według bajki, którą Irena Totwen napisała w czasie wojny. Następnie członkowie Teatru Łątek spędzili prawie dwa lata w Łodzi, aż wreszcie w maju 1947 r. przyjechali do Gdańska i tu już pozostali na stałe.

Teatr Łątek był pierwszym na Pomorzu teatrem dla dzieci. Niestety, w życie artystyczne zaczęła ingerować polityka. Teatr został upaństwowiony, a Olgę i Ewę Totwen usunięto z zespołu w 1952 r. (Irena zrezygnowała już wcześniej). W 1957 r. Olga, Ewa i Irena, nazywane Totwenkami, podjęły próbę reaktywacji teatru marionetkowego. Do 1959 r. działały w ramach Towarzystwa Przyjaciół Marionetek – Teatr Łątek. Także i ten teatr został upaństwowiony, a następnie połączony z Państwowym Teatrem Miniatura, który działa w Gdańsku do dzisiaj.

Większość drewnianych marionetek grających w Teatrze Łątek udało się zachować. Lalki pochodzą z lat 40. i 50. XX w. i stanowią najstarszą kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Część tego zbioru zostanie zaprezentowana na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG.

 

Prezentacja kolekcji drewnianych marionetek z wileńskiego Teatru Łątek

  • 14 listopada – 16 grudnia 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – bezpłatny

 

Zakup kolekcji marionetek umożliwiły fundusze pozyskane przez muzeum z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej 2018.

 

*  *  *

 

Dział Teatralny MNG przygotował lekcje muzealne poświęcone historii wileńskiego Teatru Łątek oraz gdańskim teatrom lalkowym. Odbędą się także warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać różne typy lalek teatralnych. Natomiast w sobotę, 24 listopada 2018 r. o godz. 14.00 zorganizowane zostanie oprowadzanie kuratorskie z kustosz kolekcji Małgorzatą Abramowicz.

Udział w zajęciach edukacyjnych oraz zwiedzaniu jest bezpłatny. Wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji pod numerem tel. 58 552 12 71 wew. 145 albo drogą mailową: m.abramowicz@mng.gda.pl.

 

Fot. © Rafał Rzeczkowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.