Aktualności

Nadzieja w hospicjum

$image_alt
Fot. materiały prasowe

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 26 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2015, akcja, której głównym celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Jej istotnym elementem jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila – symbol nadziei na odrodzenie.

Gospodarzami tegorocznej akcji będą: Fundacja Hospicyjna, Caritas Archidiecezji Gdańsk oraz pięć placówek paliatywno-hospicyjnych: Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni i Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź, wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydenci miast Gdańska, Sopotu, Gdyni i burmistrz Pucka.

Dla mieszkańców Gdańska atrakcje rozpoczną się dzień wcześniej, w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej z Przychodnią w Gdańsku-Oliwie (ul. Polanki 117), gdzie w godz. 9.00-13.00 zorganizowany zostanie dzień bezpłatnego poradnictwa medycznego. Konsultacji udzielać będą m.in.: onkolog, chirurg, urolog, ortopeda, radiolog, kardiolog i laryngolog. Organizatorzy zapraszają również na cykl wykładów dotyczących schorzeń gruczołu krokowego „Prostata  męska sprawa" oraz badania uroflowmetryczne i USG prostaty. Możliwe będą też pomiar cukru we krwi oraz badania krwi. Wszystkie usługi dostępne będą jedynie za datek na rzecz pacjentów hospicjum.  

Główne imprezy gdańskiej akcji przewidziane zostały na niedzielę 26 kwietnia i umiejscowione na Targu Węglowym, w godz. 10.00-17.00. Tego dnia zastawią go zabytkowe samochody, wozy bojowe, sprzęt wojskowy, symulatory wypadków, a na żonkilowej scenie odbędą się koncerty zespołów Anytime i Funkloopy oraz Przemka Radziszewskiego i Pawła BIBY Binkiewicza – uczestnika „X Faktora". Wśród firmowych stoisk rozstawionych na Targu będzie można m.in. skorzystać z oferty przygotowanej przez  Centrum Edu Park, Akademię Walki z Rakiem, Leasing Polski, restauracje Malinowy Ogród i Crudo, Koło Gospodyń Wiejskich Paczewianki, Ogrodnictwo Jagatowo, CH Auchan, Fajne Baby, sklep Zielony Spichlerz oraz 7. Szpital Marynarki Wojennej.

O godzinie 11.30  spod Złotej Bramy wyruszy Żonkilowy Korowód, czyli przemarsz władz miasta, regionu oraz wszystkich przyjaciół hospicjum i Fundacji Hospicyjnej, będący wyrazem solidarności z osobami u kresu życia. Swój udział zapowiedziały reprezentacyjne orkiestry wojskowe i grupa bębniarska Rodrigez i Przyjaciele. Jak każe tradycja, nadarzy się okazja do wspólnego zatańczenia zumby, poprowadzonej przez tancerzy ze Studia Tańca TOPdance i podziwiania smoczych łodzi na Motławie, a tegoroczną niespodzianką organizatorów będzie możliwość zwiedzania żaglowca Generał Zaruski. Na polonadziejowej scenie usłyszymy koncerty zespołów rockowych oraz uczestników popularnych programów muzycznych, a także zobaczymy występy siatkarzy Lotos Trefl Gdańsk i gdańskich Wikingów, czyli drużyny futbolu amerykańskiego.

W Sopocie Pola Nadziei rozpoczną się o godz. 13.00 żonkilowym pochodem ul. Monte Cassino (od kościoła św. Jerzego), z udziałem władz miasta oraz pracowników hospicjum, jego przyjaciół i wolontariuszy, który dotrze na skwer Kuracyjny, gdzie odbywać się będą wszystkie przewidziane na ten dzień atrakcje. Na scenie wystąpią m.in.: zespół bębniarski Kukakike, Chór Sceny Muzycznej Gdańsk oraz Zespół Pieśni i Tańca UG Jantar.

Gdynia zaprasza w kilka miejsc. W godz. 11.00-15.00 w okolice skweru Arki Gdynia i bulwaru Nadmorskiego, gdzie po przemarszu żonkilowej parady (od godz. 11.30) w godz. 12.00-15.00 odbędzie się Festyn Rodzinny, pełen niespodzianek artystycznych oraz ciekawych propozycji dla najmłodszych. Warto zaznaczyć, że organizatorzy gdyńskiej odsłony Pól postanowili połączyć hospicyjne święto z dniem dawcy szpiku. Natomiast od godz. 16.00 do 19.00 w Centrum Waterfront  będzie grać muzyka. Wystąpią m.in. zespoły: Gasp, Dry, Zespół z Ameryki, studio wokalne Joko oraz zespół Farba.      

Puck w ramach obchodów Pól Nadziei przygotował tradycyjnie wspaniały koncert. Zaraz po mszy św. o godz. 10.30, mniej więcej godzinę później, rozpocznie się koncert  „Wiosenne inspiracje Krystyny Gedzik". Warto dodać, że z Pucka ruszy motocyklowa sztafeta, która podobnie jak przed rokiem, połączy miasta-gospodarzy hospicyjnej akcji.

Na Polach Nadziei na Pomorzu znowu będzie się działo. To trzeba zobaczyć!
Tam trzeba być!  

Zobacz program Pól Nadziei na Pomorzu 2015

 

Plakat Żonkilowa sobota

Plakat Pola Nadziei 2015

 

Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego 

  • Wnioskodawca: Fundacja Hospicyjna w Gdańsku
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Turystyki i Promocji, tel. 58 32 68 350

Oprac. AK

view szablon artykułu