Aktualności

Na Pomorzu młodzież ma najlepsze w Polsce wsparcie na rynku pracy. Na czym ono polega?

Fot. Nicole Honeywill / Sincerely Media / unsplash.com
Fot. Nicole Honeywill / Sincerely Media / unsplash.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku otrzymał nagrodę główną oraz tytuł Lidera Aktywizacji Osób Młodych w ogólnopolskim konkursie na najlepsze działania instytucji rynku pracy skierowane do młodzieży. Docenione zostały spotkania dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wzięło w nich udział prawie 6 tys. osób.

 

Organizatorem konkursu była Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom. Poza Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku wyróżnienia i nagrody trafiały także do innych urzędów pracy z województwa pomorskiego: Tczewa, Malborka, Sztumu, Chojnic, Bytowa, Gdańska i Gdyni. Wręczenie nagród obyło się 16 października 2019 roku.

 

Mądrze o przyszłości

Nagrodę Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Gdańsku zapewniła samorządowa inicjatywa Wybieraj mądrze, Wspieraj mądrze i Doradź mądrze. Był to cykl spotkań doradców zawodowych urzędu pracy oraz konsultantów powiatowych ds. poradnictwa edukacyjno-zawodowego z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami, którzy prowadzą zajęcia w zakresie doradztwa zawodowego w szkołach.

 – „Wybieraj mądrze" to warsztaty dla uczniów pomorskich szkół, z których do tej pory skorzystało ponad 5 tys. osób – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor WUP w Gdańsku. – Zajęcia pomagały młodym odkrywać ich mocne strony, zdolności i talenty. Dzięki temu uczniowie łatwiej podejmują decyzje co do wyboru szkoły czy zawodu – tłumaczy Żmudzińska.

Z kolei dla rodziców i opiekunów młodzieży przeznaczony był cykl warsztatów Wspieraj mądrze. Prawie 300 osób uczyło się, jak najlepiej pomóc i świadomie wesprzeć swoje dzieci, uwzględniając ich potrzeby i zainteresowania. Natomiast Doradź mądrze to spotkania dla nauczycieli doradców zawodowych, którym przekazywana jest wiedza z zakresu nowoczesnych metod stosowanych w doradztwie zawodowym, rynku pracy czy przedsiębiorczości. Od 2018 roku odbyło się 27 takich warsztatów, w których udział wzięło ponad 400 pomorskich nauczycieli.

 

Inicjatywa Wybieraj, Doradź, Wspieraj mądrze realizowana jest w ramach Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ), którego powstanie zainicjował Samorząd Województwa Pomorskiego. Jego celem jest ułatwienie mieszkańcom Pomorza dostępu do wysokiej jakości usług poradnictwa zawodowego – tak, by mieli oni większe szanse na podejmowanie pracy odpowiadającej ich aspiracjom i predyspozycjom.

view szablon artykułu

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej