Aktualności

Na Pomorzu mamy prawie 37 tys. nauczycieli. Życzymy im wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej [INFOGRAFIKA]

Nauczycielka podczas lekcji z uczniami
Nauczycielka podczas lekcji z uczniami. Fot. ©Depositphotos/pressmaster

Na Pomorzu jest trzykrotnie więcej pań nauczycielek niż panów, a najwięcej pedagogów (32,1 proc.) pracuje w szkołach podstawowych. 14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej i z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę.

 

Dzień Edukacji Narodowej nazywany jest także Dniem Nauczyciela.

 

Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

Z 36 740 pomorskich nauczycieli aż 16 862 uzyskało najwyższy stopień tj. nauczyciela dyplomowanego. Nauczycieli mianowanych jest o 10 tysięcy mniej (6 193), podobnie jak kontraktowych (5 196). Najmniej w województwie pomorskim pracuje poczatkujących nauczycieli stażystów (1 444) i bez stopnia awansu (1 215).

 

Prawie pół miliona uczniów i studentów

W 3 166 placówkach oświatowych na Pomorzu uczy się 488 553 uczniów i studentów, jest prawie tyle samo dziewcząt co chłopców. Ze wszystkich placówek oświatowych największy procent (43,7) stanowią przedszkola. Najwięcej uczniów uczy się natomiast w szkołach podstawowych (30,9 proc.).

W powiecie sztumskim przypada najwięcej uczniów zasadniczych szkół zawodowych na jednego nauczyciela (34). Dla porównania w całym województwie pomorskim przypada średnio 21 uczniów ZSZ na jednego pedagoga. W szkołach podstawowych liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela to 17, a w gimnazjach, technikach i liceach ogólnokształcących średnio od 11 do 13.

 

Infografika: Urząd Statystyczny w Gdańsku. http://gdansk.stat.gov.pl

 

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Zostało nazwane  w ustawie Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Święto to jest upamiętnieniem rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773 roku).

view szablon artykułu