Sławni Pomorzanie

Myrta Lucjan

$image_alt

Artysta, rzemieślnik, miłośnik i jeden z największych w Polsce propagatorów bałtyckiego złota, „Bursztynnik roku 2011" oraz Honorowy Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników – to tylko kilka z określeń, jakimi opisać można Lucjana Myrtę, człowieka, którego ponad czterdziestoletnie poświęcenie swej pasji, doprowadziło do opanowania bursztynniczych umiejętności na miarę XVII wiecznym mistrzów cechowych.
Urodzony 11 lipca 1947 r. w Żelisławicach, tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nadany przez Ministra Kultury, otrzymał w 1979 r. Rok później zdobył tytuł mistrza w dziedzinie bursztynnictwa. W latach 1968-1985 prowadził własną pracownię w Bytomiu, a od 1985 r. w Sopocie.
 
Jednym z jego największych artystycznych osiągnięć jest „Bursztynowy Skarbiec", czyli ogromna szkatuła, ważąca prawie tonę, mająca dwa metry długości, dwa metry siedemdziesiąt pięć centymetrów wysokości i sześćdziesiąt centymetrów głębokości. Czyni ją to największym przedmiotem zbudowanym kiedykolwiek na świecie z bursztynu, większym nawet pod względem wagi od zaginionej bursztynowej komnaty. Niezwykła budowla powstała na wzór szkatuły, w której przechowywała biżuterię Maria Antonina. W zamyśle autora Skarbiec miał być opowieścią o „życiu największego z ludzi Cieśli z Nazaretu". Rzeźbione sceny przedstawiają m.in. Chrystusa uzdrawiającego chorych zawierają przesłanie: miłości, wiary i nadziei. W zwieńczeniu szkatuły widnieje tetragram imienia bożego יהוה .
 
Motyw ten został zaczerpnięty z malowidła na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza. Arcydzieło powstawało przez dwanaście lat i poświęcone jest ukochanej zmarłej córce Ewelinie. Łączna masa skarbca wynosi dziewięćset pięćdziesiąt pięć kilogramów, waga bursztynu stanowi osiemset dwadzieścia trzy kilogramy. Do zrealizowania skarbca artysta użył siedem ton bursztynu, wykorzystując jego wszelkie możliwe gatunki i kolory, również w dużej ilości rzadką odmianę niebieskiego bursztynu.
 
Oprócz tego Myrta jest twórcą kilkuset dzieł sztuki z bursztynu: szkatuł, zegarów, stołów, rzeźb, Gabinetu Sopockiego (o wysokości 405 cm), oraz kilkudziesięciu obrazów wykonanych w technice mozaikowej. Artysta jest też właścicielem największej na świecie kolekcji dużych brył bursztynowych, w tym drugiej co do wielkości bryły o wadze 5950 g. Kolekcja składa się z kilkunastu tysięcy inkluzji (w tym jaszczurki z kleszczem), największej na świecie kuli z bursztynu o średnicy 11 cm, największego jajka wykonanego z jednej bryły (1120 g) oraz rzeźby przedstawiającej śpiącą postać kobiety (2549 g).
 
Prace Lucjana Myrty były wystawiane w Paryżu, Tokio, Osace, Dusseldorfie, na Zamku w szwedzkim Kalmarze i w Malborku. Ekspozycje z jego dziełami znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, muzeum w Japonii oraz w zbiorach prywatnych. Jest autorem i wydawcą dwóch albumów o bursztynie: dużego, bibliofilskiego wydanego w 2004 r oraz mniejszego, wydanego z okazji wystawy na Wawelu w 2007 r. Lucjan Myrta jest również autorem rozdziału o bursztynie w „Wielkiej Księdze Gdańska".

Odznaczenia:

  • Medal Tysiąclecia Gdańska – „Gryf Pomorski"
  • Złota Odznaka Izby Bursztynu
  • Odznaczenie „Gloria Artis" – przyznane po raz pierwszy w Polsce przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w dziedzinie sztuki użytkowej z bursztynu (2008 r.)
 
 
view szablon artykułu