Aktualności

Muzyka, teatr i dyskusje wokół ukraińskiej sztuki. Zaczyna się 43. festiwal JarmaRock w Gdańsku

Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie zespół Dakh Doughters z Kijowa. Fot. mat. prasowe.
Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie zespół Dakh Doughters z Kijowa. Fot. mat. prasowe.

JarmaRock to wydarzenie, które z pewnością zaciekawi fanów współczesnej muzyki ukraińskiej. Przez dwa dni festiwalu na scenie B90 zagra dziewięć zespołów. Będą też pokaz teatralny i performance. Gwiazdą tegorocznej edycji koncertów będzie formacja Dakh Daugthers z Kijowa. 43. JarmaRock odbędzie się w dniach 15-16 listopada 2019 roku.

 

Festiwalowi będą też towarzyszyły spotkania autorskie i dyskusja o odbiorcach sztuki ukraińskiej w Polsce. Cały czas w Gdańsku trwa także Tydzień Ukraiński.

Muzyczny kalejdoskop Ukrainy

JarmaRock Fest to dwudniowa muzyczno-teatralna impreza z ponad czterdziestoletnią tradycją. Przyciąga rzeszę miłośników kultury ukraińskiej z całej Polski i z zagranicy. To muzyczny kalejdoskop folku, rocka, ska, reggae, funku, popu oraz projektów teatralnych w wykonaniu ukraińskich artystów z Polski i z Ukrainy. To też miejsce debat i ArtBox, czyli przestrzeni dla artystów z innych dziedzin sztuki, którzy prezentują swoją pracę na żywo podczas koncertów.

Podczas koncertu głównego na scenie Klubu B90 zagra światowej sławy zespół Dakh Daughters (Córki Dachu), który wywodzi się ze środowiska legendarnego Teatru Dach w Kijowie (Centrum Sztuki Współczesnej).

Program 43. JarmaRock Fest w Gdańsku

X Mołoda muza – 15 listopada, piątek

 • 19.00 – otwarcie Klubu B90
 • 20.00 – Proekt Nekulturno-Rozwazalnyj (Wrocław)
 • 21.00 – Lesja (Goleniów)
 • 22.15 – Anima „Drugi element" (Słupsk)
 • 23.00 – Troye Zillia  (Lwów)
 • 00.35 – HarazD (Gdańsk–Górowo Iławeckie)
 • 4.00 – zakończenie

Koncert główny – 16 listopada, sobota

 • 18.00 – otwarcie Klubu B90
 • 18.40 – performance Teatru Navpaky i Animy
 • 19.00 – Dakh Daugthers (Kijów)
 • 21.30 – Hoyraky (Bielsk Podlaski)
 • 23.15 – Chumatskyi Shlyah (Chmielnicki UA)
 • 00.30 – Krambabula (Poznań)
 • 01.30 – DJ Daniel Danny V. Ventyk
 • 4.30 – zakończenie

Bilety – 30-100 zł do kupienia na stronie B90, dzieci i młodzież szkolna wchodzą bezpłatnie (na podstawie legitymacji).

Wydarzenia towarzyszące:

IV Forum FEST sobota, 16 listopada 2019, godz. 14.00 Europejskie Centrum Solidarności, sala nr 5

 • Spotkanie autorskie z ukraińską pisarką Ireną Karpą.
 • Panel dyskusyjny na temat miejsca ukraińskiej kultury w Polsce.

Artyści występujący podczas 43. JamaRock Fest

Dakh Doughters (Kijów) to unikatowy zespół tworzący performance na pograniczu teatru, muzyki i opery rockowej. Ich twórczość stanowi mieszankę różnych stylów i gatunków, łączy ludyczność, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Zespół składa się z siedmiu aktorek grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach, które w swej twórczości odwołują się do tekstów pisarzy takich, jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Związane z Teatrem Dakh w Kijowie Dakh Daughters to jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych w Ukrainie, zawsze rewelacyjnie przyjmowane zarówno przez ukraińską, jak i przez międzynarodową publiczność. Artystki angażują się społecznie, występowały na kijowskim Majdanie podczas Rewolucji Godności,  wspierały uwięzionego reżysera Olega Sencowa.

Troye Zilla (Lwów) – zespół tworzą osoby od lat związane z muzyką, które fascynują się tradycyjną ukraińską kulturą, śmiało eksperymentują, łącząc m. in. elementy jazzowe, reggae, bosa novę oraz inne style muzyczne z pieśniami tradycyjnymi. Grają na różnych instrumentach, łącząc elektroniczne klawisze z bandurą. Świetnie brzmi z nimi wokalistka z folkowo-jazzową barwą głosu. Koncertują w Ukrainie, Mołdawii, Gruzji, Austrii, Niemczech oraz w Polsce.

 

Chumatskyi Shlyah/CH.SH. (Chmielnicki UA) – zespół wykonujący współczesny alternatywny i progresywny rock z elementami motywów etnicznych różnych krajów (Folk Alternative Metal). Ich koncerty to rockowe show, niezwykłe postacie oraz niepohamowana energia w czasie występów na żywo. Grupa powstała w 2008 roku. W czasie swojej działalności muzycy zdążyli podbić serca wielu wielbicieli w różnych zakątkach Ukrainy, wziąć udział w wielu ukraińskich i zagranicznych festiwalach. W dorobku grupy są dwa albumy studyjne „Lorela" 2013 i „Samuraj" 2015 oraz mini album „Tysiące lat" 2018. W 2019 roku CH.SH. znalazł się wśród piątki najlepszych młodych zespołów metalowych na legendarnym festiwalu Wacken Open Air w Niemczech.

Troye Zilla (Lwów). Fot. mat. prasowe.

Hoyraky (Bielsk Podlaski) – zespół powstał w 2011 roku. Jego członkowie są związani ze środowiskiem mniejszości ukraińskiej na Podlasiu. „Wszyscy jesteśmy fascynatami kultury oraz folkloru Ukrainy" – mówią o sobie muzycy zespołu . Na koncie mają wydane dwie autorskie płyty. Muzycznie poruszają się w klimatach folkowych poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami reggae i mocnym brzmieniem rockowym. Koncertują na terenie całej Polski, prezentując bogactwo kulturowe mniejszości ukraińskiej Podlasia.

Chumatskyi Shlyah/CH.SH. (Chmielnicki UA). Fot. mat. prasowe.

Karambabula (Poznań) – to folk-rockowy zespół z Poznania, założony w grudniu 2014 roku przez Piotra Czuchtę. Grupa łączy trzy kultury: łemkowską, ukraińską i polską, ocalając zanikające ludowe melodie. Dawne pieśni otrzymały nowy rockowy charakter. Grupa ma na swoim koncie płytę wydaną nakładem Lou&Rocked Boys. W tym wydawnictwie swoje krążki publikowały takie zespoły jak Enej, Kamil Bednarek, Farben Lehre, czy Haydamaky. Premiera albumu „Krambabula" odbyła się 5 sierpnia 2017 roku podczas koncertu zespołu na 23. Przystanku Woodstock. Aktualnie artyści pracują nad drugim albumem.

Lesja (Goleniów) to rodowita lwowianka, wokalistka, skrzypaczka, pedagog, działaczka społeczna, twórczyni autorskich projektów muzycznych. Laureatka najważniejszego festiwalu folkowego w Polsce „Nowa Tradycja" organizowanego przez Polskie Radio „Dwójka" (2013 – II Nagroda). Nagrodzona tytułem: Najlepszej Wokalistki na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. W roku 2010 stworzyła zespół „Lesja i Muzyky". Rok później zmieniła nazwę na „Lesja Folk". Obecnie głównym punktem odniesienia i inspiracji artystki pozostaje autorski projekt „Incognito". To w nim ukazuje piękno kobiecej ukraińskiej poezji w połączeniu z jazzową harmonią, subtelną improwizacją oraz nowoczesnym brzmieniem.

Lesja. Fot. mat. prasowe.

Anima (Słupsk) – ukraińska wokalistka, która kilka razy gościła na scenie Ukraińskiego Jarmarku Młodzieżowego (1993, 1995, 1999). Do 2014 roku występowała jako Anna Kurak, od 2014 jako Jaworyna, a obecnie jako Anima. Koncertowała zarówno solowo, jak i z zespołami Natenczas i Etnoos. W 1998 r. wydała swoją solową kasetę „Bez Tebe" z muzyką jazzowo-rockową. W 2014 roku ukazała się jej płyta „Dwa kotki" z ukraińskimi kołysankami. Wokalista komponuje i wykonuje autorskie utwory. W 20-lecie swojego śpiewania zaprezentuje nowy program „Drugi element". To projekt jazzowo-rockowy, w którym znajdują się i liryczne ballady rockowe, mocniejsze brzmienia, ale też muzyka klubowa.

Anima. Fot. mat. prasowe

Usłyszymy utwory dojrzałe i w większości bardzo kobiece. Nie zabraknie także ulubionej przez artystkę folkowej nuty. To zapowiedź nowego nurtu w twórczości artystki, której muzyka nie zamyka się w ramach czy to prostych pop-rockowych rytmów, czy wokół melodii folkowych. Artystka sięga po nowe formy muzyczne, zachowując precyzję w tekstach piosenek, które są kobiece, emocjonalne i prawdziwe.

 

Projekt Nekulurno-Rozwazalnyj /Projekt Niekulturalno-Rozrywkowy (Wrocław) – pomysł na projekt należy do Tomka Koczańskiego, który do trójki znajomych powiedział (jak to najczęściej bywa w takich przypadkach): „Zagrajmy coś". Powstał z tego tak naprawdę amatorski, ale dość ambitny kolaż, pomalowany różnorakimi barwami muzycznymi. Ich twórczość trudno jednoznacznie określić. W tekstach piosenek, w  muzyce  zawarte są żarty i dysonanse, refleksje i zabawa.

 

HarazD (Gdańsk - Górowo Iławeckie) – folk-rockowa formacja założona w 2015 roku w Ukraińskim Liceum w Górowie Iławeckim przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Obecnie siedziba zespołu znajduje się w Gdańsku, gdyż tam też mieszka większość składu. Inspiracją dla grupy od początku był ukraiński folklor, dlatego też w wykonaniu HarazDu usłyszeć można zarówno mało znane, jak i bardzo popularne ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory autorskie. Zespół zagrał bardzo dużo koncertów i różnego rodzaju imprez w całej Polsce oraz poza jej granicami. HarazD (z ukr. OK, wszystko w porządku) to grupa pozytywnych osób, które ze sceny starają się przekazać maksimum dobrych emocji i solidną dawkę ukraińskiej mocy.

 

Teatr Navpaky został założony w 2012 roku i działa w siedzibie gdańskiego koła ZUwP. Łączy tradycję z nowoczesnością, jego repertuarze jest kilkanaście różnorodnych przedstawień: dramaty, komedie, spektakle muzyczne, bajka da dzieci, pantomima. Teatr tworzą ukraińscy studenci i absolwenci gdańskich szkół wyższych pod kierunkiem Oksany Terefenko, absolwentki Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Navpaky to jedyny ukraiński teatr w Polsce. W tym roku na festiwalu OFF-Północna w Łodzi spektakl „Svit za ochi" (premiera na JarmaRock Fest w 2015) został uznany przez widzów za najlepsze festiwalowe wydarzenie, a reżyserka Teatru Navpaky i jednocześnie wokalistka zespołu Coolбабa, aktorka Oksana Terefenko - za największą osobowość.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności