Aktualności

Muzyka, pokazy filmów i wykłady na terenach postoczniowych. W niedzielę rozpoczął się festiwal Solidarity of Arts

Ludzie na leżakach przed Europejskim Centrum Solidarności
Strefa chilloutu Solidarity of Arts 2016. Fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Przed nami dwa tygodnie dobrej muzyki, kina, instalacji artystycznych i spotkań z najlepszymi artystami.

 

– SofA to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 roku – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, współorganizator imprezy. – Nowością jest to, że od tej edycji co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności. W 2017 roku jest to Pokój.

 

Od muzyki klasycznej po dub techno

Wzorem ubiegłych lat głównym elementem festiwalu jest muzyka. Dlatego 17 muzyków zagra na aż 4 scenach. Ponad 20 godzin koncertów wypełnią różnorodną muzyką – od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną po dub techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a także orkiestry i chór. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, z wyśmienitym skrzypkiem Januszem Wawrowskim, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku, w roli solisty. W repertuarze m.in. Andrzej Panufnik, Dmitrij Szostakowicz i Jan Sebastian Bach. W finale blisko 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena Fidelio.

 

Niepokojące kino

Projekcje oraz spotkania z ich twórcami i znawcami tematu skupią się wszystkie wokół hasła (Nie)Pokój. Moralny. Pokazywane filmy, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, nawiążą do nurtu kina moralnego. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność związana jest z gdańską tradycją bądź współczesnością, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności.

 

Artystyczny papier z misją

Z ideą pokoju zmierzą się artyści wizualni. W programie instalacje audio i wideo wg Lucyny Kolendo i Kamili Chomicz, wielkoformatowe projekcje Roberta Sochackiego i instalacja artystyczna Paper Heroes (Karolina Pawłowska i Magdalena Major).

Przygotowana została też wystawa Papier ze zbiorów ECS, pokazująca rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, gdy ulotki i książki, niedopuszczone przez cenzurę do publicznego obiegu, stawały się papierową amunicją.

 

Spacery, wykłady i strefa chilloutu

Sierpień to tradycyjnie czas rocznicy wielkiego strajku z Sierpnia'80. W ramach festiwalu odbędą się spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat. Oprowadzać będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski.

W przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego tradycyjny wykład Etyka Solidarności wygłosi w tym roku prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość" i „Czego nie można kupić za pieniądze". Jego pisma dotyczące sprawiedliwości, etyki, demokracji i rynków przetłumaczono na 27 języków, a wykłady oglądnęły online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Będą też warsztaty dla rodzin, warsztaty majsterkowania oraz wiele innych atrakcji. A w dniach 25-27 sierpnia przy ECS powstanie strefa chilloutu z darmowymi leżakami, food trackami i dobrą muzyką.

 

Solidarity of Arts 2017. Pokój

  • Europejskie Centrum Solidarności
  • pl. Solidarności 1
  • 80-863 Gdańsk
  • bilety od 0 do 140 zł (karnet)

Zobacz program Solidarity of Arts 2017

view szablon artykułu