Aktualności

Muzyka, książki, opera dla dzieci i teatr dla wszystkich. Festiwal Metropolia jest Okey w Gdańsku

Metropolia jest Okey 2017
Tradycją festiwalu są spektakle teatralne. Na zdjęciu: Metropolia jest Okey 2017. Fot. facebook.com / MateropoliaJestOkey

Festiwal, który odbędzie się między 26 a 30 grudnia 2018 r., to prawdziwa gratka dla miłośników różnych dziedzin sztuki. W programie m.in. sześć koncertów muzyki rozrywkowej, prezentacje muzyki klasycznej, spektakle teatralne, spotkanie z książką i spektakl operowy dla dzieci.

 

To już 12. edycja festiwalu. Warto w ten świąteczny czas poznać trójmiejską kulturę – najlepiej z całą rodziną. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny (poza koncertem w klubie Parlament).

 

Koncerty i stypendia

Festiwal zacznie się koncertem klubowym 26 grudnia 2018 r. w Parlamencie. Wystąpią artyści dobrze znani w trójmiejskim środowisku, a także nowe twarze, m.in. Black Sugar, Detko Band, Paweł Przyborowski, Karski, Cotton Wing, Q, Tayka Band oraz Access Denied. Koncert będzie prowadził Tomasz Olszewski. Tego samego dnia odbędzie się też koncert jubileuszowy Irka Wojtczaka z udziałem m.in. Krystyny Stańko i Przemka Dyakowskiego. Koncert będzie transmitowany na żywo w Radiu Gdańsk.

W programie festiwalu Metropolia jest Okey są też koncerty muzyki klasycznej oraz wyjątkowe spotkanie z zespołem 5/6 a'capella. To artyści Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy a'capella wykonują utwory z takich gatunków muzycznych jak pop, jazz, funk. Powstały miks brzmieniowy jest konsekwencją połączenia sześciu różnych charakterów oraz stylistyk muzycznych, w jakich obracają się na co dzień. Koncert zespołu 5/6 a'capella odbędzie się 28 grudnia o godz. 18.00. Tego dnia zostaną również wręczone stypendia marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury.

Metropolia pełna sztuki

Dzieci będą mogły zobaczyć niezwykłe widowisko „Opera jak z bajki", które przygotował zespół Les Femmes. Pojawią się arie, duety i tercety królewien, czarownic, Jasia i Małgosi czy brzydkich sióstr Kopciuszka. Dorośli będą mieli do wyboru dwa spektakle: „Skazane kochać" Teatru Navpaky oraz „Slavery still exists" Latajacego Cyrku Idei.

Ostatniego dnia festiwalu spotkanie literackie z Martą Handschke, Natalią Fiedorczuk-Cieślak i Jackiem Labijakiem poprowadzi Szymon Jachimek. Artyści będą opowiadać o jednej przeczytanej w 2018 r. książce, która zrobiła na nich szczególne wrażenie.

 

Program festiwalu Metropolia jest Okey

  • 26 grdunia 2018, środa, godz. 18.00, Klub Parlament

Koncert: Black Sugar, Detko Band, Paweł Przyborowski, Karski, Cotton Wing, Q, Tayka Band, Access Denied. Prowadzenie Tomasz Olszewski. Wstęp 5 zł.

  • 26 grudnia 2018, środa, godz. 20.05, Radio Gdańsk

Koncert jubileuszowy Irka Wojtczaka „Pół wieku w butach po ziemi i nad...". Transmisja na żywo w Radiu Gdańsk.

  • 27 grudnia 2018, czwartek, godz. 18.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury / Radio Gdańsk

Metropolia Młodych. Koncert Jędrzeja Kacprzyka (kontrabas) w towarzystwie Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej (fortepian).

  • 28 grudnia 2018, piątek, godz. 18.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski

Koncert zespołu 5/6 a'capella oraz gala wręczenia stypendiów marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury.

  • 29 grudnia 2018, sobota, godz.16.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski

Metropolia dla dzieci. „Opera jak z bajki" w wykonaniu zespołu Les Femmes.

  • 29 grudnia 2018, sobota, godz. 18.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury – Centrum św. Jana

Dzień teatrów:

18.00 Teatr Navpaky „Skazane kochać",

20.00 Latajacy Cyrk Idei „Slavery still exists".

  • 30 grudnia 2018, niedziela, godz. 18.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski

Dzień literatury. Szymon Jachimek będzie prowadził „Spotkanie z jedną książką". Wśród gości Marta Handschke (graficzka, ilustratorka, wokalistka, autorka książki „Brzuch Matki Boskiej") oraz Natalia Fiedorczuk-Cieślak (wokalistka, autorka książek „Jak pokochać centra handlowe" oraz „Ulga").

Więcej informacji o festiwalu Metropolia jest Okey na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

 

view szablon artykułu