Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/573f44dc-239b-4eac-b013-11e9dea6a238.jpg Muzyka – 2 wieczory symfoniczne, 3 kameralne, 10 recitali i półrecitali. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

Muzyka – 2 wieczory symfoniczne, 3 kameralne, 10 recitali i półrecitali. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

Joanna Ławrynowicz

Wielcy chopiniści, początkujący i doświadczeni artyści w repertuarze klasycznym i nie tylko. Słupsk zaprasza melomanów na muzyczną ucztę. Doroczne święto polskich pianistów będzie trwało od 7 do 13 września 2019 r. Po raz pierwszy odbędzie się koncert w nowej galerii dzieł Witkacego.

 

Podczas festiwalu swój kunszt wykonawczy zaprezentują najwybitniejsi polscy pianiści. Natomiast podczas Estrady Młodych, utalentowani pianiści młodego pokolenia będą walczyć o tytuł laureata.

 

Inauguracja

Festiwal otworzy koncert symfoniczny „Mistrz i uczeń”. Będzie można posłuchać I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, Rapsodii na temat Paganiniego op. 43 Sergieja Rachmaninowa i Koncertu d-moll na 2 fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca. W koncertowy nastrój słuchaczy wprowadzą pianiści Zbigniew Raubo i Tymoteusz Bies (zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Karola Szymanowskiego w Katowicach). Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent Ruben Silva.

 

Nieznany koncert i znana sonata

Podczas tegorocznego festiwalu będzie można wysłuchać nieznanego V Koncertu R. Koczalskiego w interpretacji Joanny Ławrynowicz, a Radosława Sobczaka w dwóch sonatach – Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Natomiast muzykę polską XX w. w programie solowo-kameralnym wykona Łukasz Chrzęszczyk. W duecie z Adamem Makowiczem zagra saksofonista Krzysztof Medyna.

Najmłodsi muzycy

Wśród najmłodszych pianistów znaleźli się laureaci prestiżowych konkursów: Tymoteusz Bies, Jakub Kuszlik i Tomasz Ritter. Na Estradę Młodych: Robert Maciejowski, Mateusz Krzyżowski, Adam Kałduński, Igor Torbicki, Miłosz Lewandowski, Paweł Wojciechowski.

 

Finał

Festiwal zakończy koncert symfoniczny z cyklu „Wszystkie koncerty fortepianowe Raoula Koczalskiego”. Program przewiduje V Koncert fortepianowy d-moll (1942) w wykonaniu pianistki Joanny Ławrynowicz. Orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara będzie dyrygować Ruben Silva.

 

Nowość

W nowym cyklu „Witkacy – obrazy w dźwięku”, w galerii jego dzieł otwartej w tym roku, odbędzie się prawykonanie zamówionego przez FPP utworu Mikołaja Hertla „Witkacy – autoportret” na sopran, alt i kwintet fortepianowy.

 

Estrada Młodych

Od 1974 roku głównemu nurtowi festiwalu towarzyszy Estrada Młodych. Utalentowani młodzi pianiści walczą o tytuł laureata. Ich występy oceniają krytycy, muzykolodzy, profesorowie akademii muzycznych. Oprócz tytułu laureata, czekają na nich nagrania radiowe, recitale i koncerty. Jednym z laureatów jest zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2005 roku – Rafał Blechacz.

 

Początki

Od ponad pół wieku festiwal jest miejscem promocji rodzimej pianistyki. Jego pomysłodawcą był Andrzej Cwojdziński. Pierwszy festiwal odbył się w dniach 7–17 września 1967 r. To jedyna tego rodzaju impreza muzyczna w Polsce, gdzie swój kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i z zagranicy. Od początku zyskał rangę największego dorocznego święta polskich pianistów, stając się miejscem najbardziej wszechstronnej prezentacji polskiej muzyki fortepianowej, ale i również repertuaru światowego w pełnym przekroju historycznym i stylistycznym. We wszystkich festiwalach wystąpiło kilkuset polskich pianistów wszystkich generacji – od debiutantów na Estradzie Młodych, po mistrzów, jak Witold Małcużyński, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Barbara Hesse-Bukowska, Jerzy Godziszewski, Adam Harasiewicz, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i wielu innych. Bogata historia, obfitująca w wirtuozerskie wykonania najwybitniejszych polskich pianistów, uczyniła go jednym z najbardziej znaczących wydarzeń muzycznych w Polsce, a jednocześnie wizytówką kulturalną  Słupska.

 

 

53. Festiwal Pianistyki Polskiej 

  • 7-13 września 2019 r., sobota-piątek
  • Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
  • ul. Jana Pawła II 3
  • Słupsk
  • bilety – 30 zł

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.