Aktualności

Motocyklowe ratownictwo medyczne

$image_alt
Fot. Sławomir Lewandowski

W poniedziałek, 15 września br., o godz. 11 podsumowany został sezon letni (czerwiec-sierpień) funkcjonowania motocyklowego ratownictwa medycznego. Tylko w tym czasie motocykl był wzywany do ponad 460 zdarzeń i przejechał 5000 km. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Stacji Pogotowania Ratunkowego w Gdańsku, uczestniczyła wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń.

Wedle międzynarodowych wytycznych wiadomym jest, iż tylko szybkie dotarcie i wczesna defibrylacja daję największe szanse na przeżycie. Dlatego w 2002 roku w Gdańsku, w pierwszym mieście w Polsce, uruchomiony został Motocykl Ratunkowy. Początkowo był to pojazd użyczony, a następnie zakupiony przez sponsora i przekazany pogotowiu ratunkowemu, dobrze znany mieszkańcom Gdańska Harley Davidson. Przez 10 lat, w każdym sezonie letnim niósł pomoc mieszkańcom i turystom odwiedzającym Gdańsk. Stał się nieodłącznym elementem systemu ratownictwa medycznego. Dzięki ratownikowi na motocyklu wielokrotnie dużo szybciej udało się dotrzeć do osób w stanie zagrożenia życia. Dowiedziono, że ratownik na motocyklu jest bardziej mobilny w często zakorkowanym Gdańsku, potrafi również dotrzeć do poszkodowanych, do których tradycyjny ambulans dociera znacznie dłużej.

W 2012 r. wysłużony Harley Davidson został zastąpiony nowym, bardziej profesjonalnym, uznanym na świecie motocyklem Honda ST 1300. Wyposażenie takiego motocykla jest praktycznie takie samo jak karetki. Posiada on defibrylator, zestaw do tlenoterapii, zestaw leków, opatrunki, wkłucia doszpikowe oraz zestaw unieruchomień i kołnierzy usztywniających. Ponadto posiada bezprzewodową łączność radiową i sygnały świetlno dźwiękowe.

W tym roku pogotowie, jako pierwsze w Polsce, wprowadziło do służby drugi motocykl ratunkowy. Było to możliwe dzięki życzliwości sponsorów i darczyńców, którzy przekazali odpowiednie środki na zakup i doposażenie takiego jednośladu. Ponadto dodatkowe środki pozwoliły na zakup niezbędnego sprzętu medycznego.

 

Małgorzata Pisarewicz
Rzecznik prasowy UMWP

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka