Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/99342ffa-89a7-496e-abe2-cb9ce26107ba.jpg Motocykliści i rolkarze pomogą hospicjom. Pola Nadziei na Pomorzu

Motocykliści i rolkarze pomogą hospicjom. Pola Nadziei na Pomorzu

Uśmiechnięta młoda dziewczyna na motorze

Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk pokażą solidarność z podopiecznymi hospicjów. Na Pomorzu 2 kwietnia 2017 r. zakwitną Pola Nadziei.

 

Ulice, już po raz szósty, zapełnią się wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów, będą rozdawać żonkile.

 

Wielka żonkilowa sztafeta

Pas nadmorski stanie się trasą Wielkiej Żonkilowej Sztafety. Biegacze, rolkarze, motocykliści, osoby zmotoryzowane, mieszkańcy Pomorza wspólnie pokonają trasę od Pucka po Gdańsk. Uczestników sztafety na odcinku Puck – Gdańsk-Brzeźno obowiązują zapisy.

Z Pucka o godz. 9.30 wyjadą motocykliści, z Gdyni o godz. 10.30 wystartują biegacze, aby w Sopocie o godz. 11.45 zmienili ich rolkarze, którzy dotrą do Gdańska Głównego. Z centrum wyruszy parada żonkilowych samochodów i motocykli, które dołączą do czekających na skrzyżowaniu przy baszcie Jacek (ul. Podwale Staromiejskie i Podmłyńska) uczestników parady, która zakończy się pod fontanną Neptuna.

 

Hospicjum to też życie

Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy, kierując się hasłem „Hospicjum to też Życie”.

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu.  Zorganizowała je Fundacja Marie Curie Cancer Care. Ze Szkocji pochodzi zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil  symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się 19 lat temu w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 r. akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach

 

Zobacz: Pola Nadziei na Pomorzu

Pola Nadziei_plakat

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.