Aktualności

Młodzież do wymiany, czyli Dania w Wejherowie

$image_alt
Fot. Daniel Stoian

„To był najfajniejszy tydzień w moim życiu", to zdanie powtarzane wielokrotnie w kręgu zamykającym międzynarodową wymianę młodzieży w Wejherowie. W dniach 29 maja-4 czerwca odbyła się w tam, już po raz drugi, międzynarodowa wymiana młodzieży w ramach współpracy Wejherowskiego Centrum Kultury z dwoma duńskimi partnerami, organizacją Arttrain oraz domem kultury CultHus.

Współpraca z Duńczykami zaczęła się w 2011 roku od zapraszania grup młodzieży z Wejherowa (i okolicy) do Danii. Głównym celem międzynarodowych wymian młodzieży proponowanych przez duńskich partnerów jest rozwijanie współpracy między różnymi częściami Europy i pokazanie, że młodych ludzi z różnych krajów więcej łączy niż dzieli.

Tym razem wymiana odbywała sie w ramach projektu „Wymiany dla Wszystkich" finansowanego z Programu Erasmus+. Jednym z celów tego projektu, poza organizacją spotkań młodzieży z różnych krajów, jest zbadanie wpływu tygodniowej wymiany opartej na wykorzystaniu działań artystycznych na motywację do nauki. Projekt „Wymiany dla Wszystkich" zakończy się w Wejherowie, w kwietniu 2016 roku konferencją rozpowszechniającą rezultaty projektu. Koordynatorem projektu jest Bo Otterstrøm.

Poza, silna grupą z Wejherowa, gościliśmy w Polsce ponad 40 młodych osób, w wieku 13-16 lat, z Litwy, Łotwy, Danii i Szwecji. W czasie wymiany przez dwa i pół dnia odbywały się równocześnie trzy warsztaty, warsztat taneczny (instruktor Charles Sterling z Wielkiej Brytanii), warsztat teatralny (instruktor Karol Formela, z Wejherowskiego Centrum Kultury) oraz warsztat cyrkowy (instruktor Milan Manić z Serbii).


Fot. Daniel Stoian

Młodzież wspólnie z instruktorami poznawała tajniki tych dziedzin sztuki i pracowała nad prezentacją podsumowującą efekty szkoleniowe warsztatów. Mottem wymiany została piosenka „Shine, it is time" („Lśnij, już czas"), napisana przez Lidera wymiany Richardta Nielsena, z Danii i zaśpiewana przez Uczestniczki i Uczestników wymiany na zakończenie prezentacji. Wszystkie grupy warsztatowe zalśniły w czasie występu, który przeszedł wszelkie oczekiwania instruktorów, można go było podziwiać w gościnnych progach wejherowskich szkół, 1 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych nr 3 oraz 2 czerwca w Zespole Szkół nr 3.

Poza możliwością spróbowania sił w rozmaitych dziedzinach sztuki, młodzież miała szansę uczynić język angielski językiem trochę mniej obcym. W czasie wymiany było mnóstwo okazji do szlifowania angielskiego, a wiele młodych osób zaskoczyło dorosłych swoimi umiejętnościami językowymi.

Oprócz udziału w bardzo intensywnych warsztatach artystycznych młodzież przebywająca na wymianie mogła zobaczyć i skorzystać z różnych atrakcji Wejherowa. Grupa wymianowa odwiedziła także Gdańsk i Sopot. 4 czerwca młodzież z innych krajów wyruszyła w drogę powrotną do domu.

W tym samym czasie odbywały się, równolegle, dwie podobne wymiany, na Łotwie (Liepaja) oraz w Danii (Stubbekøbing). Obie grupy przesiadały się w Wejherowie, w drodze do miejsca wymian, 29 maja i w drodze powrotnej, 4 czerwca. Młodzież z Wejherowa (i okolic) brała udział we wszystkich organizowanych w projekcie wymianach.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości