Aktualności

Miniatury tkackie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni w Centrum Sztuki w Norymberdze

$image_alt

W ramach partnerstwa regionalnego między Pomorzem i regionem Środkowej Frankonii oraz w związku z organizacją Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni, zaprezentowane zostały wybrane miniatury z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni w Norymberdze.

Wystawa zaplanowana w terminie 15.10–16.11.2014 r., prezentowana jest w Centrum Sztuki Kuenstlerhaus, które znajduje się w samym centrum Norymbergii. 

Wernisaż wystawy odbył się 15.10.2014 r. o godz. 20.00. W uroczystości udział wzięli dyrektor galerii Kuenstlerhaus dr Matthias Strobel, przewodniczący okręgu Środkowej Frankonii Richard Bartsch, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska (artystka z Gdyni, założycielka Triennale), prof. dr Julia Lehner z Wydziału Kultury Miasta Norymbergii, kurator wystawy dr Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni oraz norymberski artysta tkaniny prof. Hanns Herpich.


Anna Śliwa (od lewej), Richard Bartsch
Zdj. Z archiwum Bezirk Mittelfranken

Wystawa została bardzo dobrze przyjęta i zyskała pozytywne recenzje w prasie "Nuernberger Nachrichten" oraz "Nuernberger Zeitung Stadt Nuernberg". Informacja o wystawie nadawana była też w stacjach radiowych Bayern 2 oraz Bayern 5. Wystawie towarzyszył katalog.


Zdj. Z archiwum Bezirk Mittelfranken

Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni jest najmłodszym z czterech liczących się przeglądów miniatury tkackiej w Europie, ale zdążyło wypracować już własną pozycję i znaczenie. Niezwykłość gdyńskiej imprezy polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała pokaźna kolekcja. Wybrane prace z kolekcji były prezentowane w Kilonii (Niemcy), Slippery Rock (USA) i Australii. Kolejne, 10 Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej odbędzie się w Gdyni w 2016 r. 
 

Monika Morawska, DRG 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka