Aktualności

Mimo wichury przyszli na plażę się przebadać. „Pomorskie dla Zdrowia” w Gdańsku-Brzeźnie przyciągnęło setki pacjentów

Pomorskie dla Zdrowia w Brzeźnie
Pomorskie dla Zdrowia w Brzeźnie. Fot. Beata Lewkowicz/UMWP

Mierzyli ciśnienie, cukier we krwi i uczyli się, jak właściwie przeprowadzić samobadanie piersi. Specjaliści z zakresu dermatologii, onkolodzy i dietetyce udzielali bezpłatnych porad. W Gdańsku-Brzeźnie, 1 lipca 2018 r. medycy wykonali prawie 300 badań i udzielili ponad 200 konsultacji.

 

Porywisty wiatr i wzburzone morze spowodowały, że namioty akcji „Pomorskie dla Zdrowia" stanęły nie na plaży, a w alejce przy wejściu na molo. Badania i konsultacje wykonali pracownicy Copernicusa Podmiotu Leczniczego. Kolejna okazja do darmowych badań będzie 7 lipca 2018 r. w Luzinie podczas XX Zjazdu Kaszubów.

 

Aż 30 proc. pacjentów musi iść do onkologa

Największym zainteresowaniem cieszyły się pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru we krwi – z badań tych skorzystały 292 osoby. Onkolodzy z Copernicusa udzielili 80 konsultacji, a aż 30 proc. pacjentów zostało skierowanych na kolejne badania. W Brzeźnie był także dermatolog, z którym udało się porozmawiać 144 osobom. U 10 z nich wykryto nieprawidłowości, kwalifikujące się do dalszych konsultacji. Wykwalifikowany personel medyczny przeprowadził pokazy i szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Specjaliści pokazali, jak każda kobieta powinna co miesiąc badać piersi. Ze szkoleń skorzystało 225 osób.

W czerwcu mobilne kliniki stanęły w Prabutach i Sopocie. Wykonano 1742 badania, podczas których wykryto aż 159 nieprawidłowości. Onkolodzy, dermatolodzy, pulmonolodzy, rehabilitanci, ortopedzi i reumatolodzy udzielili 850 porad i zakwalifikowali 80 pacjentów do dalszych badań. Przeszkolono też 212 osób w zakresie samobadania piersi.

 

 

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Podczas akcji można od ręki przebadać się u specjalistów.

 

view szablon artykułu