Aktualności

Milion złotych na projekty i imprezy kulturalne na Pomorzu. Co dzięki temu zobaczymy i usłyszmy?

Fot. ©Depositphotos/vitocork

Ile, dla kogo i na co? Siedemdziesiąt projektów artystycznych otrzymało dofinansowanie samorządu województwa pomorskiego. Największymi beneficjentami są Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

 

W ramach konkursu „Rozwój kultury w województwie pomorskim w roku 2018", organizacje pozarządowe będą realizować najróżniejsze działania – począwszy od organizacji imprez festiwalowych, poprzez konkursy, aż po wydawanie książek i czasopism kulturalnych. Łącznie, na dotacje do artystycznych inicjatyw marszałek województwa pomorskiego przeznaczył milion złotych.

 

Więcej niż połowa puli zostaje w Trójmieście

– Tak jak w latach ubiegłych, chcieliśmy wspomóc maksymalnie dużo podmiotów. Staraliśmy się tak rozdzielić środki, by były one wystarczające do realizacji każdego zakwalifikowanego projektu – tłumaczy Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Nieco ponad połowa puli – 570 tys. zł – trafiło do instytucji z Trójmiasta. Dofinansowanie otrzymały 23 projekty z Gdańska, 10 z Sopotu i 6 z Gdyni. Wśród nich znalazły się m.in. sopocki Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i Gdańsk DocFilm Festival.

 

Dla kultury ludowej i mniejszości narodowych

Inne inicjatywy z Pomorza, które uzyskały dofinansowanie, to m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Gospel w Osieku, Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie, Komeda Jazz Festival w Słupsku czy Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Klukach. – Gama dofinasowanych projektów jest bardzo szeroka. Mamy takie, które służą podtrzymywaniu tradycji naszego regionu albo promują dzieła naszych lokalnych artystów i twórców, na przykład dofinansowanie dla czasopism literackich. Inne służą rozwojowi kultury ludowej i promują artystów amatorów. Są też inicjatywy prezentujące kultury mniejszości narodowych i etnicznych – tłumaczy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Korzenie" i „Pomerania" z największymi dofinansowaniami

Wśród tegorocznych beneficjentów największe dofinansowanie (60 tys. zł) otrzymali: Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, która przygotowuje festiwal Korzenie i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na wydawanie miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania". Niedużo mniej, bo 50 tys. zł dofinansowania otrzymało Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne – organizator Festiwalu Pianistyki Polskiej.

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka