Aktualności

Milion pasażerów na gdańskim lotnisku przekroczony. Czy pobijemy rekord z 2018 roku?

Budynek terminalu na gdańskim lotnisku
Budynek terminalu na gdańskim lotnisku. Fot. Aleksander Olszak

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w pierwszym kwartale 2019 r. obsłużył ponad milion pasażerów. To więcej o 19 tys. niż do końca marca 2018 r.

 

Z roku na rok z lotniska w Gdańsku odlatuje i przylatuje coraz więcej podróżnych. Pod względem liczby odprawionych pasażerów plasuje się na trzecim miejscu w kraju, ustępując jedynie lotniskom w Warszawie i Krakowie.

 

Więcej pasażerów niż rok temu

W pierwszym kwartale 2019 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 1 001 302 pasażerów, co oznacza 1,9 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. – W tym roku, jak w żadnym wcześniejszym, przekroczyliśmy liczbę miliona pasażerów obsłużonych w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W styczniu przewieziono 318 953 podróżnych, czyli o 0,51 proc. mniej w porównaniu do stycznia 2018 r. Natomiast w lutym było 321 558 pasażerów, a w marcu  360 791 podróżnych, to odpowiednio o 3,6 proc. i 2,5 proc. więcej niż w tych samych miesiącach ubiegłego roku.

– Dane dotyczące poziomu wzrostu pokazują jednak, że nie jest to spektakularny wynik. Oczywiście po części jest to zasługa wysokich wartości ruchu, jakie osiągaliśmy w roku minionym. Niemniej nasze wyniki pokazuję przede wszystkim, że przed nami niezwykle ciekawy rok, zarówno w całej branży lotniczej w Polsce, jak i w samym Porcie Lotniczym Gdańsk. Kolejne kwartały pokażą, czy nasza praca włożona w ściągnięcie do Gdańska nowych przewoźników, jak i zwiększanie oferty kierunków realizowanych przez dotychczasowych przewoźników, rozpędzi dynamikę wzrostową – komentował wynik Kloskowski.

 

Dokąd latano najchętniej?

Na naszym lotnisku dominuje ruch międzynarodowy. Najwięcej, gdyż aż 44 586 podróżnych wybrało loty do Londynu. Prawie 26 tys. pasażerów podróżowało do Oslo. Ponad 20 tys. pasażerów wybrało Sztokholm. Chętnie wybierano się też do Kopenhagi (15 545), Monachium (13 356), Amsterdamu (10 774), Eindhoven (10 105), Frankfurtu (9424) oraz  Turku (9087). W Polsce najchętniej latano do Warszawy. Na tej trasie przewieziono ponad 22,5 tys. osób. Pasażerowie najczęściej korzystali z takich linii lotniczych jak: Wizz Air, Ryanair, LOT, Lufthansa, SAS, Norwegian, KLM oraz Finnair.

Nie tylko podróżnych było więcej. Gdańskie lotnisko wykonało też więcej operacji lotniczych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. W sumie było to 9676 startów i lądowań, czyli o 0,3 proc. więcej niż rok temu.

 

Nowe połączenia

Z gdańskiego lotniska samoloty odlecą do nowych miejsc. Wkrótce będzie można podróżować do Bodo (Wizz Air od 22 maja), Londyn-Gatwick (Wizz Air od 15 czerwca), Göteborga (Ryanair od 27 października), Kopenhagi (Ryanair od 27 października), Hamburga (Ryanair od 27 października) i Düsseldorfu (Eurowings od 27 października).

 

view szablon artykułu