Aktualności

Mikołajki w Pomorskiem – tradycja i nowoczesność

Mikołaj otwierający worek prezentów
Fot. ©Depositphotos/HASLOO

Zbliża się 6 grudnia – dzień uwielbiany przez najmłodszych. Dzień, w którym prezenty – zabawki i słodycze – przynosi Święty Mikołaj. Podczas tegorocznych mikołajek, które w wielu miejscowościach województwa pomorskiego rozpoczną się już 3 grudnia, zorganizowano imprezy kulturalne, sportowe i charytatywne. Sprawdź, jakie czekają Cię atrakcje.

 

W kalendarzu 6 grudnia to dzień ku czci Świętego Mikołaja, biskupa Miry w Licji, znanego również jako Mikołaj z Bari. Prawdopodobnie żył na przełomie III i IV w. Był znany z cudów oraz pomocy biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Atrybutami Mikołaja są siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.

Zwyczaj obdarowywania dzieci drobnymi upominkami – najczęściej zabawkami lub słodyczami – sięga średniowiecza, kiedy przebrana za Mikołaja osoba podrzucała prezenty. Nadal trwa ta tradycja. Grzeczne dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia otrzymują prezenty, a niegrzeczne rózgę. Zazwyczaj podarunki znajdują się pod poduszką, w skarpecie lub na parapecie.

Jeśli i Ty chcesz poczuć magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia lub pragniesz pomóc potrzebującym, poczytaj, co będzie się działo w Pomorskiem i wybierz się na jedną z oferowanych atrakcji.

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości