Aktualności

Mieczysława Wiśniewskiego świat obrazów

$image_alt
Fot. mat. prasowe muzeum

W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, 14 marca 2015 r. o godz. 12 odbędzie się otwarcie wystawy Mieczysława Wiśniewskiego „Świat obrazów". Ekspozycja ma charakter premierowy i retrospektywny. Ukazuje dzieła od lat 60. XX w. do początku XXI w., a można je oglądać do 26 kwietnia.

Mieczysław Wiśniewski urodził się w międzywojennej stolicy Pomorza – Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w rodzinnym mieście u prof. Stanisława Borysowskiego i prof. Tymona Niesiołowskiego, przyjaźniącego się z Witkacym. Artysta włączył się w ruch awangardy, gloryfikującej w sztuce eksperyment. Bywał na legendarnych plenerach w podkoszalińskich Osiekach. Później jego obrazy z cyklu „Układy sferyczne" uzyskały nowatorskie, kaskadowe kształty, w których światło odgrywa niezwykłą rolę. Ponadto na odbiór dzieł ma wpływ ruch widza. Twórca prezentował swoje innowacyjne obrazy na wystawach w Polsce, Europie Zachodniej, Afryce i Ameryce Północnej. Artysta uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, wypromował na studiach dziennych ponad 130 młodych malarzy.

Słupska wystawa ma charakter premierowy i retrospektywny. Ukazuje dzieła od lat 60. XX w. do początku XXI w. Ekspozycja zawiera oryginalne, trójwymiarowe obrazy z cyklu „Układy", a szczególnie „Układy sferyczne" itp.

Komisarzem wystawy, autorem scenariusza i aranżacji jest historyk sztuki Lucjan Hanak. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny – wykłady i warsztaty.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Mieczysław Wiśniewski, „Świat obrazów"
14 marca-26 kwietnia 2015 r.
Muzeum Pomorza Środkowego
Zamek Książąt Pomorskich

ul. Dominikańska 5
Słupsk

Więcej:

Zobacz:

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności