Aktualności

Michał Szpak i Anna Wyszkoni, karciana baśka, regionalne zespoły i zjazd Jakubów. Lęborskie Dni Jakubowe 2019

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Muzyka Regionów, tańczy zespół kaszubski. Fot. mat. prasowe Lęborskich Dni Jakubowych
Fot. mat. prasowe Lęborskich Dni Jakubowych

Baloniki na druciku, cukrowa wata, kramy z wyrobami rzemieślniczymi, kiermasz wyrobów ludowych. Familijne konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów, festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom", pielgrzymka rowerowa do Łeby, turniej baśki. To tylko część atrakcji czekających na mieszkańców i turystów w Lęborku.

 

Lęborskie Dni Jakubowe  zainauguruje uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej, 19 lipca 2019 r. w lęborskim ratuszu, podczas którego wręczone zostanie wyróżnienie honorowe Lęborski Lew.

 

Święto w pigułce

Na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcyjnych wydarzeń. Odwiedzający mogą nabyć wyroby rzemieślnicze i ludowe, a na najmłodszych czekają dmuchane zamki i nie tylko. Będą konkursy dla dzieci i dorosłych, występy zespołów lokalnych, regionalnych i z zagranicy. Odbędą się tradycyjny festyn odpustowy „Franciszkanie dzieciom", pielgrzymka rowerowa do Łeby, turniej karciany Lęborska Baśka.

Festiwal Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Muzyka Regionów ma już swoją XIII edycję. Niezmiennie popularny Międzynarodowy Zlot Jakubów jak zawsze odbędzie się w sobotę, 20 lipca. Również w sobotę przeprowadzony zostanie XIX Bieg Uliczny św. Jakuba na dystansie 10 km. W ramach projektu Ożywiona Staromiejska zagrają kapele ludowe, trębacze, grupa perkusyjna Tremolo, przewidziano wspólne tańce animacyjne, malowanie twarzy, uliczne spektakle teatralne dla dzieci itp.

W sobotni i niedzielny wieczór wystąpią gwiazdy Michał Szpak (sobota) i Anna Wyszkoni (niedziela). W programie Lęborskich Dni Jakubowych nie zabraknie elementów religijnych i duchowych związanych z postacią patrona Lęborka. Odprawiona będzie uroczysta suma odpustowa, nabożeństwo ekumeniczne, a 25 lipca przed Sanktuarium św. Jakuba poświęcone zostaną pojazdy.  

 

Gwiazdy Lęborskich Dni Jakubowych

Podczas święta nie może zabraknąć dobrej muzyki. Na scenie gościły zespoły nie tylko z Polski, a wieczorne koncerty są zawsze niecierpliwie oczekiwane przez turystów i mieszkańców. W ostatnich latach na lęborskiej scenie gościli m.in.: Ryszard Rynkowski, Jacek Dewódzki, De Mono, Arka Noego, Maryla Rodowicz, Golec u'Orkiestra, Boney M, Stanisław Sojka, Feel, Justyna Steczkowska, Pectus, Varius Manx, Rudi Schuberth & Wały Jagiellońskie, Ira, Dżem, Maleo Reggae Rockers, Bednarek, Patrycja Markowska, Sylwia Grzeszczak, Enej, Ania Dąbrowska,Cugowscy, Zespół Wilki i Grzegorz Hyży.

W tym roku będzie można posłuchać koncertów:

 • Michała Szpaka z zespołem, plac Pokoju w Lęborku, sobota, 20 lipca 2019 r., godz. 21.30
 • Anny Wyszkoni – ur. 21 lipca 1980 r. w Tworkowie na Górnym Śląsku – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej cenionych i charyzmatycznych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Ma na swoim koncie imponującą liczbę przebojów, nagród i wyróżnień oraz ponad pół miliona sprzedanych płyt. Dwie solowe płyty, „Pan i Pani" i „Życie jest w porządku" uzyskały status podwójnie platynowych. Najnowszy album „Jestem tu nowa" w ciągu roku od premiery pokrył się „złotem". Artystka występuje na polskiej scenie muzycznej od 22 lat.
  plac Pokoju w Lęborku, niedziela, 21 lipca 2019 r., godz. 20.30
 • Zeusa, czyli Kamila Rutkowskiego. Pochodzący z Łodzi raper i producent muzyczny działa od 1998 r. Od 2006 r. razem z Joteste tworzy grupę Pierwszy Milion, od czasu wygranej w ogólnopolskim konkursie na demo roku w 2008.
  plac Pokoju w Lęborku, sobota, 20 lipca 2019 r., godz. 20.00

 

Muzyka Regionów, czyli Międzynarodowe Spotkania z Folklorem

Muzyka Regionów co roku gromadzi liczną publiczność, która ma okazję do poznawania ciągle żywej kultury ludowej różnych regionów Polski i Europy. Promowanie folkloru, wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy i przyjaźni między zespołami to korzyści z lęborskich spotkań. Na scenie koncertowały zespoły z Żywca, Kurpi, Kaszub, Wielkopolski, Małopolski, Podlasia i Podhala oraz Belgii, Białorusi, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Niemiec, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.

W tym roku, 20 lipca 2019 r. zatańczy i zaśpiewa 9 zespołów:

 • DFS Čečinka ze stolicy Słowacji
 • Kud Kud Abresevič z Kraljeva, Serbia
 • Zespół Regionalny Mystkowianie, prezentujący folklor Lachów Sądeckich
 • Kapela Góralska Grojcowianie, czyli muzyka i śpiew górali żywieckich

zespoły kaszubskie:

 • Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice
 • Kaszubski Zespół Redzanie
 • Kaszubski Zespół Regionalny Levino
 • Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska
 • Zespół Regionalny Frantówka

Dzień św. Jakuba w Lęborku

Dekretem z 22 czerwca 1998 roku biskup diecezji pelplińskiej Jan Bernard Szlaga ustanowił św. Jakuba Apostoła patronem Lęborka. Uroczystości z tym związane odbyły się 25 lipca 1998 r. Od tego czasu Lęborskie Dni Jakubowe stały się świętem patrona Lęborka.

 

 

Lęborskie Dni Jakubowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

view szablon artykułu