Aktualności

Miãtczé zlądowanié w Kornem

$image_alt
Fot. Ludmiła Bierawska

Lądowisko w Kornem niedaleko Kościerzyny, 19 września 2015 r. będzie areną podniebnych zmagań lotników. Podczas Szybowcowych Zawodów na Celność Lądowania „Miãtczé Zlądowanié" piloci będą prezentować swoje umiejętności w precyzyjnym lądowaniu. Na zwycięzców czekają nagrody. Zawody odbywają się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego.

Konkurencja polega na lądowaniu w polu wyznaczonym czterema płótnami, z zatrzymaniem jak najbliżej wyłożonego centra, przy czym centro zostanie wyznaczone przez pierwsze wzorcowe lądowanie wykonane przez instruktora. Loty będą wykonywane na dwumiejscowym szybowcu Bergfalke III z bezpiecznikiem (wymagana III klasa wyszkolenia). Obowiązuje jedna kolejka plus dogrywka dla pięciu najlepszych zawodników.

Lądowisko Korne kontynuuje tradycje lotnicze przedwojennej Szkoły Szybowcowej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w Gostomiu, która powstała w 1935 r. na wzniesieniu Łysa Góra. Starty na szybowcach odbywały się za pomocą gumowych lin. W czasie II wojny światowej było tu lotnisko polowe. Do połowy lat 90. z lądowiska korzystało polskie lotnictwo cywilne – sanitarne i agrolotnictwo.

Lotnisko użytkują Aeroklub Gdański i Kaszubskie Towarzystwo Lotnicze, które ma tutaj swoją siedzibę. Towarzystwo skupia paralotniarzy, modelarzy, szybowników, skoczków, pilotów oraz sympatyków lotnictwa. Korzystają z niego szybowce i samoloty sportowe do 5,7 tys. kg masy startowej.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Szybowcowe Zawody na Celność Lądowania „Miãtczé Zlądowanié
19 września 2015 r., sobota, pocz. o godz. 9.00
lądowisko
Korne k. Kościerzyny

Program
godz. 9.00 – rejestracja zawodników
godz. 9.30 – odprawa
godz. 10.00 – początek konkurencji
ok. godz. 17.00 – zakończenie zawodów i rozdanie nagród
ok. godz. 18.00 – ognisko

Wpisowe w wysokości 30 zł, płatne przy rejestracji, pokrywa koszty lotów.

Opr. BMG

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości